Aşırı terlemeye 30 dakikada son veren terleme tedavisi

featured

Aşırı terleme tedavisi çözümüne gelin yakından bakalım. Dermatolojide ‘hiperhidrozis’ olarak adlandırdığımız aşırı terleme sorunu, günlük hayatımızda hem bireysel açıdan hem de ikili ilişkilerimizde bizi rahatsız edebildiği gibi topluluk içinde yaşarken çoğu zaman mahçup da edebilen, kötü hissettiren bir rahatsızlık… Koltuk altı ve ayaklarda yaşandığında kötü kokuya sebebiyet veren terleme sorunu, ellerde yaşandığı zaman ise el sıkışırken, yazı yazarken, sınavda kalemi tutarken veya araba kullanırken yarattığı ıslaklık nedeniyle sorun yaratır.

Kıyafetlerde kol altlarında ter lekeleri, sürekli nemli avuç içleri, ıslak ayaklar başlıca şikayetler olurken, sosyal ve spor aktivitelerden kaçınma başlar ve bütün bunlar hastaların yaşam kalitesini ileri derecede olumsuz etkiler. Çözüm için pudra, krem, roll-on veya spreyleri deneyen ancak sadece kısa süreli olarak sonuç alabilen kişilerin imdadına ise kalıcı çözüm olarak özellikle son yıllarda ‘terleme botoksu’ yetişiyor.

Terleme botoksunun bu noktada nasıl hızlı ve kalıcı bir çözüm yarattığına geçmeden önce, neden aşırı terliyoruz gelin yakından bakalım…

Sadece yazın karşılaşılan bir sorun değil

Bölgesel aşırı terleme yani hiperhidrozis olan kişilerde koltuk altı, el ve ayaklarda normalden 4-5 kat fazla ter üretilir. Bu kişilerde beyinden sinir uçlarına giden, terlemeyi yöneten uyarılarda aşırı duyarlılık, yani fazla çalışma söz konusudur. Hastaların ter bezlerinin yapı ve sayısı normalken, bezlerin çalışmaları aşırı olmaktadır. Bu yönüyle aşırı terleme, ağırlıkla yaz dönemi sorunu gibi görülse de, kışın kat kat giyinmek ve kapalı alanlarda bulunmak sorunu tetikleyen etkenler arasında yer alır.

Vücudun ısısını belli bir dengede tutmak için gerekli olan fizyolojik bir durum olan terlemenin ‘aşırı’ olmasının nedeni, kimi zaman kalıtımsal olarak kimi zaman da hastalık, heyecan, korku, utanma ya da aşırı stresli durumlardan kaynaklanabiliyor. Tiroit bezlerinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezlerinden kaynaklanan bazı hastalıklar, şişmanlık, menopoz ve bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar aşırı terlemeye yol açabiliyor.

Koku dışında mantar ve egzamaya da sebep oluyor

Ayaklardaki aşırı terleme, kötü koku nedeniyle çevreye rahatsızlık verdiği gibi ayak ve tırnaklarda mantar gelişimine de zemin hazırlarken, aşırı terleyen deride, nemli ortamı seven tüm mikroorganizmalar kolayca yerleşir. Bakteriler çoğalarak çıbanlara sebep olur, elde ayakta siğiller sık görülür. Ayrıca ter asit yapıda olduğundan deriyle uzun süren teması tahrişe neden olur, deri alerjenlere daha duyarlı hale gelir, egzemalar oluşabilir.

Terleme tedavisi ile 4 hafta sonra terlemede % 75 azalma sağlanıyor

Kol altı ve eldeki terlemenin tedavisinin başında botulinum toksin yani botoks gelmektedir. Botulinum toksin uygulaması ile ilgili bölgede ter oluşumuna neden olan bazı sinirler etkisiz bir hale geleceği için terin üretilmesi ve dışarıya atılmasının önüne geçilmiş olur.

İşlemden önce uygulama yapılacak bölgeye anestetik krem sürülebilir. Ardından enjeksiyon yapılacak bölge, 1.5-2 cm aralıklar ile işaretlenir ve her noktaya enjeksiyon yolu ile botulinum toksin uygulanır. İşlem ortalama 30 dakika sürer. Etkisi ise ortalama 7-10 gün içerisinde hissedilmeye başlanmaktadır. İlk botulinum toksin uygulamasından 4 hafta sonra terlemede % 75 oranında azalma olduğu tespit edilmiştir.

Vücudumuzdan toksinleri % 98 idrar yolu ile atıyoruz

Koltuk altı terleme tedavisinde botulinum toksinin önemli bir yan etkisi bulunmamakla birlikte en sık karşılaştığımız soru, ‘Terlemeyi engellemek zararlı değil mi?’ oluyor. Bu sorunun sorulmasının esas nedeni, vücudumuzdan tüm toksinleri terleyerek attığımızı düşünmemizdir. Uygulamanın zararlı olmamasının nedeni de vücudumuzdan toksinleri % 98 idrar yolu ile atmamızdır. Kol altı, tüm vücut terlemesi bunun sadece % 2’sini oluşturmaktadır.

Yılda 1 kez uygulama, kişileri büyük ölçüde rahatlatıyor

Hastalarımız kontrole geldiğinde, aşırı terleme alanlarına iyot-nişasta testi yaparak terleme alanlarını ve terleme şiddetini ölçebiliyoruz. Bu kapsamda terleme test alanına iyot solüsyon ya da castor oil sürüyoruz. Sonrasında aynı alana nişasta uyguluyoruz. 10 dakika beklendiğinde aşırı terleme alanlarını mavi-siyah renkte gözlemliyoruz ve gerekli bölgelere ek uygulama yapıyoruz.

Tedavinin etkisi 6-9 ay gibi uzun sürer, dolayısıyla tedavi yılda 1 kez bile uygulansa kişiyi büyük ölçüde rahatlatmış olur. Terleme sebebi ile günlük aktivitede ve sosyal hayatta sıkıntı yaşayanlar mevcut. Bu hastalarımızın tedavi sonrası terlemenin azalması nedeni ile özellikle psikolojik olarak rahatladıklarını net olarak söyleyebilirim. Bununla birlikte gebe ve emzirenlere, 17 yaş altındakilere, bazı antibiyotikleri kullanmakta olanlara, kas hastalığı olanlara ise bu tedaviyi uygulamıyoruz.

Aşırı terlemeye 30 dakikada son veren terleme tedavisi

Yorumlar kapalı.