Egzama

featured

Egzama Nedir?

Egzama, deri hastalıkları arasında en sık görülen hastalıklardan bir tanesidir. Deride kırmızılık, kuruluk, pullanma, kabalaşma bazen su toplama ile karakterizedir. Egzamayı bir grup hastalık olarak tanımlayabiliriz. Hastalığı ortaya çıkaran nedene göre, yerleşim yerine göre, tipine göre farklı egzama tipleri tanımlanmıştır.

Egzama tipleri nelerdir?

Atopik egzama (atopik dermatit), seboreik egzama (seboreik dermatit), el egzaması, dishidrotik egzama, nummuler egzama, staz dermatiti, nörodermatit sık karşılaşılan egzama formlarıdır.

Egzama bulaşıcı mıdır?

Hayır kesinlikle değildir. Başka kişiden egzama bulaşmaz fakat oluşumunda genler ve çevresel faktörler etkilidir. Dolayısı ile ailede egzama yatkınlığı varsa çocukta da benzer yakınmalar ortaya çıkabilir.

Egzamada yakınmalar nelerdir?

En önemli şikayet kaşıntıdır. Şiddeti değişiklik gösterir. Deri kuruluğu, kızarıklık, pullanma, kabuklanma, deride çatlama diğer sık karşılaşılan bulgulardır. Hastalığın yeni başladığı dönemde deride küçük su toplamış alanlar da görülebilir.

Egzama tedavi edilebilir mi?

Evet edilebilir. Bir daha asla ortaya çıkmaz diyemiyoruz.

Kişinin yaşı, yakınmasının şiddeti, egzamanın yoğunluğu, daha önce kullandığı tedaviler uygulanacak tedaviyi etkilemektedir.

Nemlendirici, topikal kortizon içeren kremler, immünmodulatuar kremler, oral antihistaminik, immunsupresan ilaçlar gibi farklı tedaviler uygulanabilir.

Kişinin hangi durumda egzamasının tetkiklendiğini bilmesi bunun farkına varması önemlidir. Tetikleyen faktör ortadan kalktığında yakınması da azalacaktır. El egzaması olan kişinin su, sabun, kimyasal ajanlardan ellerini mumkun olduğunca uzak tutması gibi. Göz kapaklarında egzama olan kişinin kullandığı temizleyici, nemlendirici, kozmetik ürünleri alerjik ciltler için uygun ürünlerden seçmesi gibi. Atopik egzama tanısı konulmuş kişinin derisini sürekli nemli tutması gibi..

Özellikle mevsim geçişlerinde hava durumundaki değişiklik derimizi de yoğun şekilde etkilediği için alevlenmeler görülebilir.

Egzama

Yorumlar kapalı.