Fibroblast Kültür

featured

Fibroblast kültürü nedir?

Fibroblastların salgıladığı büyüme faktörleri sayesinde deri altında kollajen oluşumunu tetiklemek amacı ile uygulanmaktadır. Fibroblast kültürü için gerekli doku hastanın kulak arkasından, sterilşsartlarda 3 mm çapında punch biyopsi ile alınır. 3-4 biyopsi materyali yeterli olmaktadır. Kulak arkasından alınma sebebi güneş hasarı olmayan sağlam doku olması sebebi iledir. Aynı seansta hastadan yaklaşık 50 cc kan da alınmaktadır. Alınan biyopsi ve kan örneği fibroblastların üretileceği laboratuvara iletilerek üretim başlamaktadır. Üretim süresi 4*6 hafta olmaktadır. Bu süre sonunda  steril, minimum 25 milyon fibroblast içeren 5 ml solüsyon flakonda enjekte etmeye hazır şekilde kliniğe iletilir ve uygulama gerçekleştirilir. Nokta nokta istenilen bölgeye uygulama yapılır, işlem öncesi anestezik krem kullanımı yeterlidir.

Fibroblast kültürü kimlere yapılır?

Özellikle yüz, boyun, dekolte, el bölgesindeki doku hasarını düzeltmek amacı ile uygulanmaktadır. Kırışıklık tedavisi, akne izi tedavisi, yara tedavisinde kullanımı uygun olmaktadır. İdeali işlem yapılacak kişinin orta yaş (60 yaş altı ) olmasıdır.

Fibroblast kültürü ameliyata göre avantajları nelerdir?

Uygulamayı ameliyat ile karşılaştırmak doğru olmayacaktır. Ameliyat ile yüz germe ihtiyacı olan kişilerde fibroblast kültürü ile başarılı sonuç elde etmek mümkun olmamaktadır.

Fibroblast kültüründe antikor oluşumu olur mu?

Elde edilen fibroblastlar kişinin kendi doku ve kanından üretildiği için antikor oluşumu söz konusu değildir.

Fibroblast Kültür

Yorumlar kapalı.