Siğil Tedavisi Verruka Vulgaris

featured

Siğil nedir ?

Siğil, human papilloma virüsün (HPV) neden olduğu, bulaşıcı bir deri hastalığıdır. En sık ellerde ve çocuklarda ortaya çıksa da her yaş grubunda ve her bölgede görülebilir. Yuvarlak, deriden kabarık bazen karnabahar görünümünde olabilir. Ayak tabanında basınca bağlı olarak düz görünümlüdür ve sıklıkla nasır ile  karıştırılır. Siğil tedavisi için Doç. Dr. Ahu Birol Kocaalp ile iletişime geçebilirsiniz.

Siğil nasıl bulaşır?

Direkt temas yolu ile bulaşmaktadır. Siğili olan kişi ile tokalaşmak, havuz kenarında çıplak ayak ile dolaşmak, ortak banyo kullanmak gibi çeşitli nedenler sıralamak mümkün. Vücudumuzdaki siğili koparıp sonra başka bölgeyi ellediğimizde, tırnak kenarlarında siğil varsa ve koparıyorsak başka parmaklara koaylıkla bulaştırabiliriz.

Siğilin dişisi ya da erkeği var mıdır?

Bu soruyu hastalarımızdan sıklıkla duyarız. Hayır, virüsün ya da hastalığın dişisi ya da erkeği yok. HPVün  100 den fazla tipi var. Virüsün tipine göre virülansı yani vücütta neden olacağı etki değişiklik gösterebilir. Daha hızlı yayılım gösteren formu bulaşmış olabilir. Bunun yanında viral hastalıklarda kişinin immün sistemi çok önem taşımakta. Stresin yoğun olduğu dönemde, diyet yaparken, uykusuzluk, alkol ve sigaranın etkisi ile siğil ile başa çıkmakta zorlanabiliriz.

Okutarak siğil tedavisi yapılabilir mi?

Vücut direnci siğil tedavisinde çok önemli. Eğer dua ile bu hastalığın geçeceğine inanıyorsak evet işe yarayabilir. Böyle bir inancımız yoksa zorlama ile yapılacak bir uygulamanın işe yarayacağını düşünmüyorum.

Siğil tedavisi nasıl yapılır?

Uygulanacak tedavi kişiye özel olmaktadır. Hastalığın süresi, yerleşim yeri, siğil sayısı, daha önce uygulanan tedaviler, hastanın yaşı hekimin tercihini etkilemektedir.

Genellikle ilk tercih dışarıdan uygulanacak asit içeren ilaçlar olmaktadır. Soğuk ile dondurma (kriyoterapi), elektrokoterizasyon, karbondioksit lazer sıklıkla tercih ettiğimiz tedaviler arasındadır. Bütün bu tedavilere rağmen bazı durumlarda sık tekrar etmesi sebebi ile siğil tedavisi oldukça zor  olabilir.

Siğil Tedavisi Verruka Vulgaris

Yorumlar kapalı.