AKNE İZİ TEDAVİSİ

 

 

 

Akne izi kişiler için oldukça rahatsızlık yaratan bir durumdur. Özellikle ergenlik döneminde psikososyal stres kaynağıdır. Akne izi tedavisine başlamadan önce aktif akne lezyonlarının tamamen iyileşmesi daha uygun olmaktadır.
Akne izi lezyonların derin yerleşimli olması ve derinin alt tabakasında hasar yaratması sebebi ile oluşur. Her yeni çıkan lezyonun iz bırakma olasılığı bulunmaktadır. En önemli nokta iz kalmamasını sağlamaktır. Bunun için akne ortaya çıkmaya başladığında erken dönemde deri hastalıkları uzmanı tarafından uygun tedavi ile tedavi edilmelidir.

Akne izi tedavisine başlamadan önce izin hangi tipte olduğunu belirlemek önemlidir çünkü uygulanacak tedaviye buna göre karar verilir. İzlerin büyük çoğunluğu atrofik (deriden çökük) izlerdir. Hipertrofik izler genellikle koyu tenli kişilerde özellikle gövdede yerleşim gösterir. Akne izi tedavisi mutlaka kişiye özel planlanmalıdır. Akne izi tedavisinde tek bir tedavi yöntemi ile tek uygulamada mutlak başarı sağlamak mumkun değildir. Kombine tedaviler daha başarılı sonuç vermektedir.

• Triklor asetik asit uygulaması

Özellikle küçük, derin atrofik skarlarda kullanımı uygundur. Yuksek konsantrasyonda TCA lokal olarak iz içerisinde uygulanır. Tekrarlayan uygulama gerekebilir, seans aralıkları 4-6 hafta olmaktadir.

• Enjeksiyon uygulamaları (Plateletten zengin plazma, kollajen enjeksiyonu, hyaluronik asit )

Enjeksiyon uygulamaları deri altında kollajen sentezini arttırmaya yöneliktir. Akne izi tedavisinde özellikle fraksiyonel lazer, mikroiğneleme gibi tedaviler ile kombine kullanıldığında daha başarılı sonuç vermektedir.

• Mikroiğneleme

Özellikle hafif şiddette akne izlerinde oldukça başarılı bir tedavi şeklidir. İşlem öncesi anestezik krem uygulanır böylece acı hissi olmaz. Mikroiğneleme kalem şeklinde ucunda 6-9 adet iğne bulunan bir cihazla yapılır. İz olan bölge üzerinde bu kalem gezdirildikçe deri altında mikrohasar oluşur. İşlem sonrası kırmızılık birkaç gün devam eder kabuklanma minimaldir. Fraksiyonel lazer uygulamalarına göre daha hafif düzeyde bir uygulama olup özellikle yüzeyel, kırmızı renkli akne izlerinde oldukça başarılıdır. Tedavi aralıkları 3-4 haftadır. Mikroiğneleme uygulaması ile birlikte  hyaluronik asit de aynı seansda uygulanabilir. Böylece iyileşme yüzdesi daha yüksek olur.

• Fraksiyonel lazerler (CO2, Er)

Fraksiyonel lazerler ile deri altında mikro hasar oluşturulur.  Atış yapılan alan hasarlanır yanında sağlam doku bulunur, bu şekilde hasarlanan doku iyileşirken izde de iyileşme olmaktadır. İşlem öncesi anestezik krem sürülür 30 dakika beklendikten sonra uygulama yapılır. Uygulama esnasında soğuk hava da uygulandığı için acı hissi minimal olur. Uygulama sonrası iyileşme suresi değişmekle birlikte ortalama 5 gün süre ile kırmızılık, kabuklanma olacağı için onarıcı krem sürülmesi gereklidir.  Tedavi sonrası mutlaka güneş koruyucu kullanılmalıdır. Seans aralıkları yaklaşık 8- 10 haftadır. Tekrarlanan lazer uygulaması, lazer uygulamaları arasında (…..), kollajen enjeksiyonu uygulanması tedavi başarısını arttıracaktır.

• Subsizyon

Deriden çökük, yaygın, deri altına yapışmış izlerin tedavisinde kullanılan bir uygulamadır. Özel iğneler aracılığı ile fibrotik bantların kesilmesi esasına dayanır. Aynı seansta hyaluronik asit ile dolgu uygulanması başarı yüzdesini arttırır.

Bu tedavilerin hangisinin uygun olduğu, hangi sırayla uygulanması gerektiği dermatoloji hekiminin değerlendirmesi ile belirlenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir