Cilt bariyeri nasıl onarılır?

Cildimiz bizim en değerli ve korunması gereken hazinemiz, cilt bariyeri güçlendirme ve cilt bariyeri onarma deyince aklımıza sadece yüzümüz gelmesin, vücudumuzda da cilt bariyerimiz zarar görmüş ve yıpranmış olabilir.

Cilt bariyerimiz neden zarar görür ve cilt bariyeri iyileştirmek için neler yapılabilir?

Cildimizin esas koruması olan kalkanı cilt bariyerimiz yaş aldıkça ve yanlış kozmetik ürünler yani cilt tipine uygun olmayan ürünler kullandıkça zayıflar.

Cilt bariyeri güçlendirici içerikler nelerdir?

Cilt bariyeri güçlendirici serumlar?

Sağlıklı bir cilt bariyeri, nemi içeride ve kötü bakterileri dışarıda tutmaya yardımcı olur. Yani cilt bariyerini, cildimiz için vücudunun en büyük organını korumaya yardımcı olan, kişisel bir güvenlik gibi düşünebiliriz. Bu sayede cildimiz dış etkenlerden ve kötü koşullardan korunmuş olur.

Cilt bariyeri, cildimizin en üst tabakası zarar gördüğünde, nem ve yağ eksikliği olduğunda, cilt artık fiziksel bir bariyer işlevini göremez. Bu yüzden cildimiz farklı semptomlar görülmeye başlayabilir.

Cilt bariyeri tehlikeye girerse, çok sayıda istenmeyen ve cilt tedavisi gerektiren yan etki yaşayabiliriz. Cilt bariyerindeki hasar belirtileri arasında kaşıntı, kızarıklık, tahriş, çatlaklar, kuruluk, gerginlik, kızarıklıklar ve kılcal damarlar gibi artan hassasiyetler yer alır. Cildimizin bu yan etkilerden kendini iyileştirmesi daha zor olabilir ve Doç.Dr Ahu Birol Kocaalp kliniğinde cilt bariyeri onarmak ve cilt bariyerinizi iyileştirmek mümkündür.

Cilt bariyerinin zarar görmesine ise, yoğun güneş ışınına maruz kalma, cildi gereğinden fazla hijyenik ürüne, çeşitli kimyasallara maruz bırakma, çok soğuk ya da çok sıcak hava şartları gibi etkenler neden olabiliyor. Bununla beraber, yaşımız da ilerledikçe cilt bariyerimiz zayıflamaya başlayabiliyor.Cilt bakımında doğru asitlerin kullanılmaması cildimizi tahriş edecek ve zarar verecek agresif içeriklerin kullanılması cilt hassasiyetini önemli derecede arttırır ve cilt bariyerinin tahriş olmasına neden olur.

Cilt bariyerini onarmak ve cilt bariyerinin zarar görmemesini sağlamak için evde neler yapabiliriz ve hangi ürünleri kullanabiliriz?

Cilt bariyeri için öncelikli olarak yaz kış güneş koruyucu kullanmaya özen göstermek gereklidir. Agresif kimyasalları bırakıp cildi içten dışa hyaluronik asit içeren bir nemlendirici ile nemlendirmek cilt bariyerini güçlendirmenin en önemli yardımcılarındandır. Ayrıca doğru cilt bakımı ile cilt bariyerinizi güçlendirmek için omega, seramid ve yağ asitleri içeren onarıcı kremlere öncelik vermelisiniz.

Daha fazla bilgi için www.ahubirol.com sitesini ziyaret etmeyi unutmayın.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir