Saçlara ve cilde renk veren melanin adında bir pigment vardır. Bu melanin pigmenti cildin belirli noktalarında normalin üzerinde üretilirse bazı lekeler oluşur. Çoğu insan böyle bir durumla karşılaşınca psikolojik olarak rahatsızlık hisseder. Peki cilt lekeleri durumun çözümü nedir?

Cilt lekeleri ciddi bir sağlık sorunu nedeni değildir. Endişeye etmenizi gerektirecek bir durum hiç değildir. Bazı durumlarda tedaviye dahi ihtiyaç gerekmeyebilir. Cilt lekelerinden rahatsız olanlar için yapılabilecekleri derlediğimiz bu yazıya gelin birlikte göz atalım.

Cilt lekesinin belirtileri neler olabilir?

Cilt lekeleri kahverenginin değişik tonlarında olabilir. Lekelerin rengi kişinin derisindeki melanin pigmentinin yerleştiği derinliğe bağlı olarak değişebilir. Bu renk farklılıkları cildin bölgelerindeki melanin miktarına göre değişebilir. Bu miktar farklılıkları vücudun çeşitli bölgelerinde olabilir ve boyutları değişkenlik gösterebilir.

Cilt lekeleri nerelerde oluşabilir?

Vücudun diğer bölümlerine oranda daha sıkça görülen bölgeler: eller, yüz, sırt bölgesi ve omuzlardır. Ten rengi koyu olanlarda lekelerin kaybolması 1 yılı bulabilir. Daha koyu renkteki lekelerin yok olması için ise uzun yıllar gerekebilir.

Cilt lekelerinin sebepleri neler olabilir?

Güneş etkisi

Hormonal farklılıklar

Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri

Geçmişte oluşmuş yaraların izleri

Kozmetik ürünlerin bıraktığı hasarlar

Şeker hastalığı

Cilt lekelerinin tedavisi nasıl olur?

Lazer yöntemi ile cildin ortalamadan koyu olan renkteki lekeleri çoğunlukla giderilebilir.

Uzman dermatologların önereceği bazı kremler de etkili olabilir. Tüm durumlarda en etkin yöntem cilde ve oluşan renge özel tedavi seçeneğinin uygulanmasıdır.

Cilt lekeleri için en yaygın kullanılan tedavi yöntemi olan lazer yöntemidir. Tüm lazer tedavileri için için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Böylece cilt lekesi tedavisi 2022 fiyatları ve cilt lekesi kaç seansta giderilir sorularının yanıtlarını uzmanından hızlıca öğrenebilirsiniz.

Mikrodermabrazyon tekniği ciltteki pullanma, güneş lekesi, renk farklılıkları ve birçok akne izini yok etmek için hassasça uygulanan bir tekniktir. Cilt ile minimum temasa geçilerek parıltı sağlanır. Uzman ellerde herhangi bir acı hissedilmeden uygulanabilir.

Bir diğer leke yok etme yöntemi de kimyasal peeling işlemidir. Bu işlemde birkaç dakika kimyasal uygulama gerçekleştirilir. Kişinin cildine ve oluşmuş lekeye göre uygulanan madde ve miktar değişkenlik gösterir. Kimyasal peeling sonrası 10 güne kadar süren cilt soyulması normal karşılanabilir. Bu süreçte güneşten uzak kalınması tavsiye edilir.

Fraksiyonel karbondioksit lazer tedavisi

Bu yöntem lazer yöntemlerinin ilklerindendir. Cilt komple yenilenir. Güneş lekesi ve tüm cilt lekelerini gidermek için fraksiyonel karbondioksit lazer tedavisi uygundur. Bu yöntem kollajen artışına katkı sunduğu için yaşlanmayı geciktirme etkisini de barındırır. Uygulama sonrası kızarıklık ve şişlikler normal kabul edilir. Uygulama sonrası cildi dinlendirmeye bırakmak gerekir. İyileşme 7 gün içinde olur. İkinci seans için 6 ile 8 hafta arası beklemek gerekir. Daha sıkılaşmış ve pürüzsüzleştirilmiş bir cilde kavuşmak bu yöntem ile mümkündür.

Baby face olarak bilinen thulium lazer tedavisi de cildin tazeliğini sağlamak için kullanılmaktadır. Fraksiyonel lazere benzer etkileri vardır. Thulium lazer yani baby face tedavisi cildin en üst seviyesini korumaya devam ederek etki ettiğinden daha süratli iyileşme imkanı vermektedir. Bu yöntemde kullanılan ampuller, kişinin sorununa özel olarak kullanılır. Soruna uygun olarak ampul seçimi yapılır. Binlerce mikro kanal açılarak bu kanallardan seçilen serumlar uygulanır. Yaklaşık 15 günde bir yapılan seanslarda ortalama 4 seansta sonuç alınması beklenir. Yaklaşık yarım saat süren seanslar sırasında çok hafif acılar dışında ciddi bir acı hissi oluşmaz ve seans sonrasında yine yaklaşık yarım saat süren hafif yüz kızarıklığı dışında olumsuz bir etki gözlenmez.

Bir diğer yöntem olarak uygulanan IPL yani intense pulse light tedavisi hakkında detaylı bilgi için tıklayın!…

Cilt lekelerinizden şikayetçi iseniz Doç.Dr.Ahu Birol ile iletişime geçip en uygun tedavi yöntemi hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir