Hyaluronik asit;

vücudumuzda doğal olarak bulunan polisakkarit yapısında bir maddedir. Özellikle deri, eklem ve göz sıvısında bulunur. Yas ile birlikte miktarı azalır. Bu azalmaya bağlı olarak yüzümüzde hacim kaybı, kırışıklık ve sarkma oluşur.

Dolgu uygulaması; doğala eşdeğer olarak üretilen bu hyaluronik asitin; kaybettiğimizin yerine konması amacı ile yapılır. Hyaluronik asit dışında, farklı maddelerden oluşan ürünler de kullanılmaktadır.

Enjeksiyon seklinde uygulanır. Deri içerisine uygulandığında yüksek oranda su tutma özelliğine bağlı olarak deriyi nemlendirir, yumuşaklık sağlar ve volüm kazandırır.

Malar bölge (elmacık kemiği), yanak, nasolabial bölge (burun kenarı), marionette çizgileri (ağız kenarı), dudak en sik dolgu uygulaması yapılan bölgelerdir. Kaş arası çizgileri, burundaki deformitenin düzeltilmesi amacı ile de uygulanabilir. Farklı bölgelerde farklı konsantrasyonda hyaluronik asit tercih edilir. volüm amaçlı uyguladığımızda daha yoğun, göz altı ya da dudak uygulamasında daha düşük konsantrasyonlu ürünler tercih edilmektedir. Günümüzde sıkça uygulanan dolgu işlemleri ise:

Işık Dolgusu:

Dudak Dolgusu: Özellikle genç yastaki bayanların sıkça yaptırdığı bu uygulama dudak dokusu ve ağız çevresinin daha genç ve dolgun gözükmesi için uygulanır. Dudak dolgusunda doğru ve az ürünle daha iyi sonuç almak amaçlanmalıdır. Birden fazla uygulama sonucunda ince çizgi yapılı dudaklar istenilen görünüme kazandırılabilir. Bir kez ve yüksek dozda yapılan dolgular doğal olmayan görünümler yaratır. İşlem 20 dakika sürer ve kişiye ve urun seçimine göre 3-12 ay kalıcılığı olabilir.

Uygulama iğne ya da kanul ile yapılır. Uygulanacak bölgeye ve hekimin tercihine göre değişiklik gösterir. Dolgu işlemlerinin deneyimli hekimler tarafından yapılması çok önemlidir. çok güzel sonuçlara anında kavuşulabilineceği gibi omur boyu kalıcı olan komplikasyonlarda yaşanabilir.

İşlem öncesi lokal anestezik krem uygulanabilir. Son yıllarda kullanılan dolgu maddelerinin içerisinde anestezik madde olduğu için acı hissi minimal olmaktadır. İşlem sonrası morarma görülebilir.

Hyaluronik asit dolgular eğer kişinin hoşuna gitmezse; hyaluronidaz ile eritilebilir. Bu oldukça büyük bir avantajdır.