egzemaEgzema Nedir?

Egzema, deri hastalıkları arasında en sık görülen hastalıklardan bir tanesidir. Deride kırmızılık, kuruluk, pullanma, kabalaşma bazen su toplama ile karakterizedir. Egzemayı bir grup hastalık olarak tanımlayabiliriz. Hastalığı ortaya çıkaran nedene göre, yerleşim yerine göre, tipine göre farklı egzema tipleri tanımlanmıştır.

Egzema tipleri nelerdir?

Atopik egzema (atopik dermatit), seboreik egzema (seboreik dermatit), el egzeması, dishidrotik egzema, nummuler egzema, staz dermatiti, nörodermatit sık karşılaşılan egzema formlarıdır.

Egzema bulaşıcı mıdır?

Hayır kesinlikle değildir. Başka kişiden egzema bulaşmaz fakat oluşumunda genler ve çevresel faktörler etkilidir. Dolayısı ile ailede egzema yatkınlığı varsa çocukta da benzer yakınmalar ortaya çıkabilir.

Egzemada yakınmalar nelerdir?

En önemli şikayet kaşıntıdır. Şiddeti değişiklik gösterir. Deri kuruluğu, kızarıklık, pullanma, kabuklanma, deride çatlama diğer sık karşılaşılan bulgulardır. Hastalığın yeni başladığı dönemde deride küçük su toplamış alanlar da görülebilir.

Egzema tedavi edilebilir mi?

Evet edilebilir. Bir daha asla ortaya çıkmaz diyemiyoruz.

Kişinin yaşı, yakınmasının şiddeti, egzemanın yoğunluğu, daha önce kullandığı tedaviler uygulanacak tedaviyi etkilemektedir.

Nemlendirici, topikal kortizon içeren kremler, immünmodulatuar kremler, oral antihistaminik, immunsupresan ilaçlar gibi farklı tedaviler uygulanabilir.

Kişinin hangi durumda egzemasının tetkiklendiğini bilmesi bunun farkına varması önemlidir. Tetikleyen faktör ortadan kalktığında yakınması da azalacaktır. El egzeması olan kişinin su, sabun, kimyasal ajanlardan ellerini mumkun olduğunca uzak tutması gibi. Göz kapaklarında egzema olan kişinin kullandığı temizleyici, nemlendirici, kozmetik ürünleri alerjik ciltler için uygun ürünlerden seçmesi gibi. Atopik egzema tanısı konulmuş kişinin derisini sürekli nemli tutması gibi..

Özellikle mevsim geçişlerinde hava durumundaki değişiklik derimizi de yoğun şekilde etkilediği için alevlenmeler görülebilir.