Göz altı torbaları için çözüm önerileri

Derimiz yaş aldıkça göz çevresini destekleyen dokular ve kaslar da zayıflamaya başlar. Cildimizde sarkmalar ve yağ birikimi oluşmaya başlar. Bu sarkma ve yağ birikimleri özellikle göz çevresinde rahatsız edici hissiyat verebilir. Dış görünümümüze dikkat ettiğimizde şişlikler psikolojimizi bozabilir. Genetik faktörler, güneş, sodyum miktarı, uyku düzeni ve alerjilere karşı çözümler geliştirerek göz altı torbalarının artışını durdurma şansımız mevcuttur.

Göz altında oluşan şişliklerin lazerle tedavi edilmesi

Göz bölgesindeki deriler vücudumuzdaki en hassas cilt dokularından biridir. Yüzdeki deriler, özellikle göz bölgesi kolaylıkla kendini yenileyemez. Düzenli bakıma ihtiyacı bulunan deri dokusunun sağlıklı bir görünüme sahip olması için lazer tedavisi önerilmektedir.

Göz altında oluşan torba şeklindeki şişliklere cerrahi müdahale nasıl olur?

Göz altında oluşan şişliklerin nedeninin iyice araştırılması gerekir. Doğru teşhis yapıldığına emin olunduktan sonra halk arasında göz kapağı ameliyatı olarak bilinen blefaroplasti uygulanabilir. Uygulamayı yapan uzman, göz kapaklarına kesi atarak biriken fazlalılığı alır ve dikiş atarak yeniden birleştirir.

Göz altında oluşan şişliklerin sebepleri nelerdir?

Göz bölgesinde oluşan şişlikler genellikle bir süre sonra azalmaktadır. Aşırı şişlik ve uzun süre eski haline dönmeyen durumlarda ise mutlaka bir hekime başvurmanız tavsiye edilir.

Göz altında oluşan şişliklerin nedenleri genellikle aşağıdaki gibidir:

Aşırı tuz tüketimi

Çeşitli alerjilere sahip olmak

Aşırı ağlama reaksiyonları

Uyku düzensizlikleri

Sigara tüketimi

Göz bölgesi enfeksiyonları

Göz bölgesine alınan fiziksel darbeler

Göz altı torbaları için evde yapılabilecekler nelerdir?

Göz altı torbalarının artışını engelleyecek pratik uygulamalardan birkaçı şu şekildedir:

Stres: Hepimizin hayatında yer alan stresi minimuma indirmek gerekir. Mümkün olduğu kadar ağlama nöbetlerinden uzak durma göz altı torbalarının büyümesini durduracaktır.

Tuz: Hayatımızda önemi büyük olan tuzun kullanımını sağlıklı hale getirmek gerekir. Uzmanların önerdiği günlük tuz miktarını geçmemek göz altı torbalarına fayda sağlar. Yemeklerde aşırı tuz tüketiminden uzak durmakta fayda vardır.

Masaj: Vücudumuzdaki fazla su her zaman bulundukları yere tutunmak isterler. Yüzümüz de aynı şekilde tepki vererek suyu dokular arasında bolca bulundurmaktan hoşlanır. Fazla suyu gidermek masajla dağıtıp vücuttan atılmasını sağlamak göz altı torbaları için olumlu etki yapacaktır. Bu nedenle göz çevresi ve sinüs bölgesine düzenli olarak hafif masaj seansları uygulayabilirsiniz.

Çay: Ödem düşmanı olarak bilinen çay zaman zaman vücudun çeşitli bölgeleri için uzmanlar tarafından önerilir. Genellikle göz ile ilgili sıkıntı yaşayanlar halk arasında en çok bilinen çay kompres uygulamasına başvurur. Göz altı torbalarından rahatsız olanlar da günlük düzenli olarak 10 ila 15 dakika arasında çay kompresi uygulayabilirler.

Buz: Vücudun şişliklere karşı soğukla karşı karşıya kalması genelde olumlu tepkiler vermektedir. Tıbbi olarak da göz etrafında oluşan torba şeklindeki şişliklere de yaklaşık 15 dakika buz uygulamak doğru bulunur.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir