IPL

featured

IPL; (intense pulse light); yoğunlaştırılmış ışık atımı anlamında gelmektedir. IPL diğer lazer cihazları gibi tek bir ışık dalga boyunu değil bir dalga aralığını kullanan cihazlarıdır. Bu aralıktaki ışık 400-1200 dir. IPL Tedavisi uygulanmaya başladığından bugüne teknoloji olarak oldukça geliştirilmiş ve birçok kozmetik sorunun tedavisinde kullanılmaya başlamıştır.

IPL Tedavisi Nedir?

Uygulanan ışık kan damarı içerisinde hemoglobin; veya leke içerisindeki melanin pigmenti tarafından emilir. Böylece damar hasarı ya da melanin pigmentinin azalması sağlanır.

IPL tedavi alanları aşağıdaki gibidir;

‘Güneş lekesi’ ya da ‘yaşlılık lekesi’ olarak adlandırılan; göğüs üzeri, yüz, elde görülen kahverengi lekelerin tedavisi

Yüzdeki kırmızılığın tedavisi ve kızarıklık ataklarının hafifletilmesi

Kollajen artısının (rejuvenasyon) hedeflendiği durumlar

Epilasyon

IPL tedavisi için kaç seansa ihtiyacım var?

Uygulanacak seans sayısı problemin şiddetine bağlı olarak değişir. 15 gün- 1 aylık aralar ile; 3-6 seans seklinde uygulama yapılabilir. Her seans düzelme fark edilse de sayı arttıkça etkinlik de artmaktadır.

İşlem öncesi ve sırasında ne beklemeliyim?

İşlem öncesi uygulama yapılacak bölge temizlenir ve jel sürülür. Gözleri korumak amacı ile hastaya mutlaka özel bir gözlük takılır. Daha sonra uygulama baslar. Uygulama sırasında lastiğin deriye çarpması gibi bir acı hissedilebilir. Tedavi bitiminde jel temizlenir, ardından yatıştırıcı ve güneş koruyucu krem sürülür. Kızarıklık, şişlik oluşursa 5-10 dakika buz tedavisi uygulanabilir. Tedaviden hemen sonar kapatıcı sürülebilir.

İşlem sonrası nasıl görünürüm?

Kırmızılık ve damar tedavisi amacı ile yapılan uygulama sonrası birkaç gün kızarıklıkda artış meydana gelir. Bazen damarların olduğu bölgede morarma görülebilir ve yaklaşık 15 gün içerisinde tam olarak iyileşir. Bu donemde kapatıcı kullanılabilir. Kırmızılık ve morarma için hekim tarafından öneren kremler kullanılır. Leke amacı ile yapılan tedavi sonrasında lekelerde bir hafta sure ile koyulaşma görülebilir.

Etki ne kadar sure ile devam eder?

Bu kişinin ne kadar güneş teması olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Güneş koruyucu kullanmayan, solaryuma giren ve güneşlenen kişilerde yazın şikayetinde artış görülür. Tedavi yıllık olarak yeniden uygulanabilir.

IPL

Yorumlar kapalı.