Evde kuru cilt bakımı nasıl yapılır?

Cildim çok kuru ne yapmalıyım?

Kuru ciltler, normal ve yağlı ciltlere oranla çok daha hızlı nemini kaybeden, pul pul dökülen, sıklıkla gerginlik ve rahatsızlık hissi yaşayan cilt tipleridir. Eğer kuru bir cilt yapınız varsa özellikle kış aylarında çok daha fazla kaşıntı şikayeti ile kliniğimize başvuru yapmaktadır. Kuru ciltlerin yağlı ciltlere oranla en büyük korkusu ise daha hızlı kırışıklıkların oluşmasına meyilli olmasıdır.

Kuru cilt bakımı nasıl olur merak ediyorsan doğru yerdesin Doç.Dr Ahu Birol Kocaalp olarak sorularınızı yanıtlamaya hazırım.Daha nemli, sağlıklı ve canlı görünen bir cilde sahip olmak için gerekenlere birlikte bakalım…

Cildimiz neden kurur?

Cilt tipinin kuru olmasının yanında, cilt neden kurur? sorusunun da pek çok yanıtı var. Genetik faktörler,soğuk havalar, ısınma şekli, çok sıcak banyo yapmak, sabun, alkol ve parfüm içeren sert temizleyiciler, yanlış kozmetik ürün kullanımı,stres, sağlıksız beslenme, yeterli derecede su içmemek gibi faktörler de cildin kurumasına neden oluyor.

Kuru ciltler pul pul döküntü yaşar ve bu ataklar banyodan sonra özellikle artış gösterir. Doğru ürünü tespit edip cildi desteklemek ise oldukça önemlidir. Fazla asit ve alkol içeren kozmetik ürünler kuru ciltler için hiç uygun değildir. Kuru ciltler,nemsizdir ve bu özellik ince çizgilere ve kırışıklıklara daha yatkın olmalarını sağlar erken alınan önlemler ile kırışmayı önlemekte mümkündür.

Kuru cilt için kliniğimizde bir çok canlandırıcı cilt mezoterapileri bulunmaktadır. Bunun öncesinde Doç.Dr Ahu Birol Kocaalp tarafından uygun görülen krem ve losyonları aksatmadan uygulamak gerekmektedir.

Kuru ciltler için bol bol su tüketmeli ve cildini içeriden desteklemelisiniz.

Kuru cilt bakımı adımında unutulmasın!

Beslenme en önemli ve öncelik vereceğiniz başlıklardan biridir. Örnek verecek olursak kuru cilt için olmazsa olmaz olan şey, günde en az iki litre su içmektir. Cilt, bu suyu alır ve destekleyici ürünlerle nemlendirilirse kuruluktan kurtulur, yaşlanma etkisi de göstermez. Kuru cilt için dıştan alınacak önlemleri içeriden desteklemek gerekir.

Sıcak su ile yıkanmak da kuruluğun baş nedenleri arasındadır ve cilt için zararlıdır. Yüzünüzü yıkadığınızda ya da duş alırken çok sıcak su kullanmak yerine ılık suyu tercih etmelisiniz. Duştan çıktıktan sonra ya da yüzünüzü temizledikten sonra mutlaka kuru cilt için uygun nemlendirici sürmelisiniz.

Güneş ışığından, rüzgârdan uzak durmalısınız. Eğer hava soğuk ve rüzgârlı ise dışarı çıkarken nemlendirici sürmeyi ihmal etmemelisiniz.

Kliniğimizde environ markası ile kuru ciltlere harika bir medikal bakım sunmaktayız.

Kuru cilt ile ilgili daha fazla bilgi için www.ahubirol.com ziyaret etmeyi unutmayın.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir