LAZER EPİLASYONLA İSTENMEYEN TÜYLERDEN KURTULUN

Lazer epilasyon vücuttaki istenmeyen tüyleri yok eden kalıcı bir yöntemdir. Dalga boyundaki lazer ışınları, kıl kökünde bulunan melanin adlı renk maddesini hedef alır. Lazer ışınını emen melanin pigmenti ısınır ve kıl kökü tahrip olur. Tüylerdeki melanin cilttekine göre daha konsantredir. Bu da cildin zarar görmesini engeller. Lazer epilasyon uygulamasının güvenirliği Amerikan gıda ve ilaç dairesi (FDA) tarafından 1997 yılında onaylanmıştır.

Lazer işlemi nasıl uygulanır?

Lazer uygulamasında birbiri ardına cilt üzerine atışlar yapılmaktadır. Her atış ciltte lastik çarpması gibi bir his oluşturur. Deriye lazer atışı yapıldığında, ışık milisaniyeler içinde deriden emilmeksizin geçer ancak kıl kökü ve kıl gövdesi tarafından emilir ve kıl kökü içinde yüksek ısı meydana getirerek kıl kökünün tahrip olmasına yol açar. Ağrı eşiği düşük olan kişilerde cilde anestezik krem uygulanabilir. İşlem yapılan bölgede bir kaç dakika sonra kıl köklerinde hafif kabarıklık ve küçük kızarıklıklar görülmesi normaldir. Uygulamanın etkili olduğunu gösterir. İşlemden sonra yaklaşık 1 saat içerisinde geriler. Tedavi sonrası buz uygulaması yapılabilir.

Lazerin vücuda herhangi bir zararı var mıdır?

Lazer uygulamaları çoğu zaman radyasyon gibi algılanmakta ve zararlı etkiler meydana getirebileceği düşünülmektedir. Oysa lazer ile radyasyon arasında bir ilişki yoktur. Lazer uygulaması sırasında deri altındaki doku ve organlara herhangi bir etkisinin olduğuna dair bir bulgu gözlenmemiştir. Lazer vücudumuzun ancak kıl kökü seviyesi kadar derine ulaşılabilir. İşlem doğru şekilde uygulandığında güvenilir bir yöntemdir.

Uygulama sırasında acı hissedilir mi?

Lazer işlemi sırasında tüylerin cımbızla çekildiğinde meydana gelen acının benzeri bir his algılanır. Vücudun bazı bölgeleri daha duyarlı olduğundan, doğal olarak bu bölgelerde bu his daha güçlü hissedilebilir. Ancak lazer soğutucu ile birlikte kullanılmakta olduğundan derinin ısınmasına bağlı bir ağrı-acı meydana gelmez. Soğutucu, işlem sırasında lazer atışı öncesi-atış sırası ve sonrasında deriyle sürekli temas halinde tutularak işlem bölgesini soğutur ve deri üst tabakasını lazerin ısısından korur. Soğutucu sayesinde kıl kökündeki reaksiyon da nisbeten az hissedilir.

Lazer epilasyon hangi bölgelerde uygulanır?

Lazer, göz çukuru ve kaşlar hariç bütün vücuda uygulanabilir. Yüz, ense, kulaklar, boyun, kol, koltukaltı, bacak, kalça, sırt, göbek, omuzlar ve bel bölgelerinin yanı sıra göğüs ve bikini çizgisi gibi hassas bölgelerde de rahatlıkla uygulanabilir. En iyi sonuç alınan bölgeler koltukaltı, bacak ve genital bölgedir. Yüz bölgesinde doğru cihaz ve enerji kullanımı çok önemlidir. Aksi taktirde yüzdeki ince tüylerde kalınlaşma ve çoğalma görülebilir.

İşlemler ne kadar sürer?

Lazer epilasyon işlemi uygulama yapılan bölgenin genişliğine, tüylerin yoğunluğuna, rengine ve cilt tipine göre değişir. Yüz bölgesi için 10 dakika süren uygulama bacak bölgesinde 60-90 dakika sürebilmektedir.

Lazer epilasyon hangi sıklıkta uygulanır ?

Lazer epilasyon büyüme evresindeki (anagen evre) kıllara etkilidir. İşlem genellikle 4-6 hafta aralıklarla ya da tüyler çıktıkça yapılır. Tedavi amacınızı doktorunuza bildirdiğinizde size göre uygun bir tedavi şeması ayarlanacaktır. Ancak lazer epilasyondan etkili sonuç alabilmek için en az 4 seans düzenli olarak devam etmek gerekir. Cilt rengi açık, tüyleri koyu olan kişilerde oldukça hızlı ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Kimlere lazer tedavisi uygulanmaz?

Kişilerin mevcut hastalıkları uygulamaya engel olabilir. Vitiligo, liken planus, psoriasis gibi deri hastalığı bulunanlarda lazer epilasyon hastalığın aktivasyonuna yol açabilir. İsotretinoin tedavisi uygulanan kişilere ise tedavi bittikten 6 ay sonra uygulama yapılması önerilmektedir. Gebelerde uygulama yapılmaması önerilir. Epilepsi hastalarında doktoru tarafından onay verilir ise uygulama yapılabilir.

Tedaviden sonra deride ne gibi bir değişiklik gözlenir?

İşlem sonrası deride hafif pembelik veya kızarıklıklar olabilir. Ancak güçlü bir soğutucu ile birlikte kullanılan lazerlerde, işlem sonrası pembelik-kızarıklık hemen hemen hiç görülmez.

İşlem sonrası nelere dikkat edilmelidir ?

İşlemden sonra ilk 24 saat sıcak su ile temas edilmemeli, sauna, hamam, güneş ve aşırı egzersizden kaçınılmalıdır. Koltuk altı uygulaması sonrası ilk 24 saat deodorant kullanılmamalıdır. Kızarma meydana geldiği takdirde koruyucu ve onarıcı kremler kullanılmalıdır.

Lazer tedavileri sırasında güneşe çıkmak sakıncalı mıdır?

Uygulanan tedaviden sonra 2 hafta süre ile güneş koruyucu krem kullanılması tavsiye edilmektedir. Lazer epilasyon bronzlaşmış kişilere uygulanmaz, deride yanık riski artmaktadır.

Yüze uygulanan bir tedaviden sonra makyaj yapılabilir mi?

Uygulama sonrası ciltte kızarıklık oluşmadığı takdirde makyaj malzemeleri işlem gören bölgeye rahatlıkla uygulanabilir ancak deride kızarıklık meydana getiren bir lazer tedavisinden sonra kimi makyaj malzemelerinin kullanımı sakıncalı olabilir.

Lazer uygulamasından sonra işlem bölgesindeki tüylere ne olur?

İşlemden sonraki birkaç gün içinde tüyler yüzeye çıkmaya başlar ve dökülür. Tüylerin yüzeye çıkması yeniden büyüme olmayıp, köklerin içindeki tüylerin dökülmeleri için gereken bir süreçtir. Dökülmenin tamamlanması 1-2 hafta içerisinde gerçekleşir. Kılların yeniden çıkması 4-6 haftayı bulmaktadır. Yeni tüyler çıkması yeni bir seans gerektiği anlamına gelmektedir.

Lazer işlemlerine başlamadan önce ne yapılması gerekir?

Lazer işlemlerine başlayabilmek için o bölgedeki tüyleri bir süre kökten almadan beklemek gerekir. Bu süre içerisinde uzayan tüyleri kesilebilir ya da tüy dökücü krem kullanılabilir İşleme başlamak için tüylerin uzun olmaları gerekmez, köklerin tüy çıkarmış olması yeterlidir

Erkekler İçin Lazer Epilasyon

Epilasyon uygulamalarını artık yalnızca bayanlar değil erkekler de sıklıkla başvuruyor.
Erkeklerin en sık uygulama yaptırılan bölgeler omuz, sırt, göğüs, boyun- ense ve elmacık kemiklerinin üzerindeki sakallardır. Erkekler, lazer epilasyon uygulamalarında kadınlara göre bazı avantaj ve dezavantajlara sahiptirler. Avantajları, erkeklerin daha kalın ve koyu renk kıl köklerine sahip olmaları nedeniyle, lazere çok iyi yanıt verirler ve çok daha başarılı sonuçlar alınabilir. Erkeklerin dezavantajı ise yapıları gereği yüksek erkeklik hormonları nedeniyle sürekli yeni kıl üretimi ile karşı karşıya olmalarıdır. Bu durum sık sık yeni uygulamaları ve zorunlu kılmaktadır. Doğru tedavi ile istenilen sonuç elde edilir.