Mezoterapi, derinin alt tabakasına ilaç enjekte etme yöntemine verilen isimdir.

Vücudumuzda her bölgeye, farklı endikasyon, farklı ilaçlar ile mezoterapi uygulanabilir.

Yüz mezoterapisi;

Deri kırışıklığı ve sarkmalarında etkili olan bir yöntemdir. Yüz ve boyun derisinde yaşa, güneş ışınlarına , sigara dumanına, yerçekimine bağlı olarak elastikiyet kaybı bunun sonucunda sarkma meydana gelir. Intradermal olarak deriye ilaçlar, vitamin, mineral, antioksidan maddeler, amino asit ve hyaluronik asit karışımları enjekte edilebilir. Amaç kollajen yapımını uyararak derinin daha sıkı hale gelmesini sağlamaktır. Tedavi yüz, dekolte ve el üzerine uygulanabilir. Yüz mezoterapisi, başlangıçta 2-4 hafta aralıklarla uygulanır. Ortalama 4-6 seans sonrası 3-6 ayda bir tekrarı yapılabilir.

Hyaluronik Asit neden bu kadar önemli?

Hyaluronik asit, tüm yaşayan organizmaların bağ dokusunda doğal olarak bulunan, bulunduğu dokuya esneklik ve sağlamlık veren, su tutma kapasitesine sahip temel bir maddedir. Vücudumuzda en çok deride (% 60), kas, göz ve eklemlerde bulunur. Genç yaşlarda cildin gergin ve eklemlerin hareketliliğini, dokuların nemli ve canlı kalmasını sağlar;. Deri altında doğal olarak bulunan bu madde yaşla birlikte azalır; 50’li yaşlarda yarıya düşer. Sonuçta deri önemli bir desteğini kaybeder; deri yaşlanması ortaya çıkar. Enjeksiyon yoluyla, dışarıdan takviye edildiği zaman, deri daha gergin, sıkı ve kırışıksız görünür.

Saç mezoterapisi:

Sac dökülmesinde ve sacların incelmesinde saçlı deri mezoterapisi tedaviye yardımcı bir yöntemdir.  hyaluronik asit, y ada vitaminlerin 1 cmlik aralıklarla sac derisine küçük iğneleme yoluyla uygulanması, sac köklerinin güçlenmesini ve yeni sac oluşumunu sağlar. Uygulamadan önce lokal anestezi kremleriyle ağrı ve acı minimuma indirilir.

Bölgesel İncelme Mezoterapisi:

Lokalize yağlanmanın olduğu bölgelerde (gıdı/çene altı, kol kanatları gibi) özellikle diyet ve egzersiz ile yok edilemeyen inatçı yağ hücrelerinin yakımına yardımcı ilaçlar ile mezoterapi uygulanabilir. Sonuçlar hastanın yasam tarzı ve diyet desteğiyle çok daha iyidir. Tedavi  yeri ve büyüklüğüne göre 1-3 seans olarak uygulanır. Lokal anestezi kullanılarak ağrı ve acı ortadan kalkar.

Tedavi sonrasında belirgin bir kızarıklık, sislik, morarma görülebilir.