Bu yazımızda Omega 3 faydaları nelerdir,nasıl kullanılır ve kimler için uygundur merak ettiğiniz herşeyi Doç.Dr Ahu Birol Kocaalp anlatıyor. Omega-3 yağ asitleri  vücutta üretilmiyor ve dışarıdan almamız gerekiyor. Sağlıklı yaşam için doktor kontrolünde bu ek gıdalar kullanılmadır.

Omega 3 nasıl kullanılır?

Omega 3 kimler için uygundur?

Omega 3 hangi besinlerde bulunur?

Bu yazımızda Omega 3 faydaları nelerdir, nasıl kullanılır ve kimler için uygundur merak ettiğiniz her şeyi Doç.Dr Ahu Birol Kocaalp anlatıyor. Omega-3 yağ asitleri  vücutta üretilmiyor ve dışarıdan almamız gerekiyor. Sağlıklı yaşam için doktor kontrolünde bu ek gıdalar kullanılmadır.

Omega-3 yağ asitlerinin en önemli üç tipi bulunuyor bunlar şunlardır; ALA, DHA ve EPA’dır.

ALA esas olarak bitkilerde, DHA ve EPA ise hayvansal gıdalarda ve alglerde bulunur. İnsan vücudunda pek çok sistemin eksiksiz şekilde çalışabilmesi için Omega-3 yağ asitlerine ihtiyaç vardır.

Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin bazı besinler vardır bunlar hangileridir Doç.Dr Ahu Birol Kocaalp anlatıyor. Yağlı balıklar, balık yağları, keten tohumu, chia tohumu, keten tohumu yağı ve ceviz olarak söyleyebiliriz. Bu besinleri tüketmeyen veya yeteri kadar tüketmeyen insanlar, Omega-3 takviyesi olarak balık yağı kullanabilirler.

Doç.Dr Ahu Birol Kocaalp Omega 3 faydaları için cevaplıyor:

Omega-3 yağ asitlerinin faydaları

Omega-3 yağ asitleri özellikle de DHA, beyin ve göz sağlığımız için çok önemli. Bebeğin sağlığı ve zekâ gelişimi açısından hamile kadınlar ve emziren annelerin yeteri kadar DHA almaları önemlidir.

Cilt kalitemiz  ve cilt güzelliği için Omega 3 oldukça önemlidir. Cildin yağ dengesi düzenlenir. Bu etkileri ile cildin erken yaşlanmasını ve akne problemlerini önleyebilir.

Yeteri kadar Omega-3 yağ asidi alınması, yetişkinlerin sağlıklı ve güçlü bir bağışıklığa sahip olmaları bakımından önem taşır. Özellikle pandemi döneminde dikkat edilmesi gereken önemli konulardandır.

Bilimsel çalışmalar, Omega-3 yağ asitlerinin her türlü hastalığa karşı koruyucu etkileri olabileceğini göstermektedir.

Bazı araştırmalar düzenli Omega-3 tüketen kişilerin depresyona yakalanma risklerinin düştüğünü söylüyor.

Omega-3 yağ asitleri kalp sağlığını desteklemekte ve kalp hastalıkları riskini azaltıyor.

Sadece yetişkinler için değil çocuklar içinde oldukça önemlidir.

Kötü kolesterol ile mücadelede Omega 3 oldukça önemlidir.

Düzenli Omega-3 tüketimi Alzheimer ve erken bunama gibi sağlık problemlerinin önüne geçmektedir.

Kimler Omega-3 kullanmalıdır? Hangi durumlarda ihtiyacımız olur?

Yeterli gıda tüketimi olmayan kişiler için Omega 3 kullanımı uygundur fakat öncesinde doktor kontrolünden geçerek buna karar vermek çok önemlidir.

 

Vücudumuz kendisi için birçok faydası olan Omega-3 yağ asitlerini çeşitli besinler yoluyla alabilir. Bunların başında da balık tüketimi gelmektedir. Haftada 2-3 kez balık tüketen bir bireyin takviye almasına gerek olmayabilir. Omega-3 yağ asitleri çocuklar, gençler ve tüm yaş grupları için oldukça önemlidir. Kişi eğer yeteri kadar balık tüketmiyorsa veya özel bir sağlık durumu varsa Omega-3 yağ asitlerini takviye olarak da vücuduna kazandırabilir. Özellikle kalp problemleri olan kişiler, hamileler, menopoz dönemindeki kadınlar, kolesterolü yüksek olan bireyler, depresyon eğilimi olan kişiler, diyabet hastaları, okul çağı ve ergenlik dönemindeki çocuklar Omega-3 takviyelerine yukarıda belirttiğimiz gibi doktor önerisi olmak kaydı ile başvurabilirler. Daha net bir ifadeyle beslenme yoluyla yeterli Omega-3 tüketemeyen kişilerin bu tür takviyelere ihtiyaçları olabilir.

Daha fazlası için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın www.ahubirol.com

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir