Özgüvensiz gülüşe Gummy Smile , diş sıkmaya Masseter ile son verin!

featured

Nörolojik hastalıkların tedavisinde 35 yıl boyunca, cilt kırışıklıkları tedavisinde ise 25 yıl boyunca kullanılan ve bilinen herhangi bir yan etkisi olmayan bir ilaç olan ‘botoks’, bugün sadece kırışıklık problemlerinde değil, bazı kasların gücünü hekim uzmanlığında zayıflatarak kişilerin hem işlev hem estetik problemlerine çözümler sunuyor. Bugünlerde içinde olduğumuz Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’nda yeniden gündeme gelen; kişilerin ağız ve diş sağlığı problemlerini ilgilendiren, ayrıca konuya estetik bakımdan da katkıda bulunan 2 önemli tedavi ise, Gummy Smile Botoks ve Masseter Botoks…

Gummy Smile Botoks öncelikle diş etinin fazladan görünmesi probleminin, Masseter Botoks ise diş sıkma sorununun ve bu sorundan kaynaklanan kare görünümlü çene probleminin önüne geçiyor. Her iki tedaviye ilişkin temel detayları ise şöyle aktarabilirim…

Gülüş tasarımı ne demek?

Gummy Smile, kişinin konuşurken ya da gülerken diş etinin dudak çizgisiyle mesafesinin geniş olduğu, bu yüzden güldüğünde diş etinin normalden fazla görülmesi anlamına geliyor. Bu durumda uygulanacak ‘Gummy Smile Botoks’ tedavisinde, üst dudak ve diş arasında kalan dişetinin görünen kısmına ve yönüne göre enjeksiyon uygulanacak kaslar belirlenir ve bu bölgede belirlenen noktalara ince uçlu iğneler ile botoks yapılarak, mevcut diş eti seviyesinin görünürlüğüne müdahale edilir. Başka bir deyişle bu uygulamayla dudakları yukarıya doğru çeken kasların fonksiyonu zayıflatılarak daha az görünür dişetleri elde edilir.

Uygulama öncesinde, ilgili bölgeye anestezik krem sürüleceği için herhangi bir ağrı hissedilmez. İşlem süresi 5 dakika kadardır ve günlük yaşama hemen dönülebilmektedir. Bu uygulamada kontrol süresi 15 gündür. Botoks işleminin kalıcılığı 4-6 ay arasıdır. Etkinin devam etmesi için bu sürenin bitiminde tedaviyi tekrarlamanızı öneririz.

Neden mutlaka hekim uygulaması olmalı?

Botoks, 35 yıl boyunca nörolojik hastalıkların tedavisinde, 25 yıl boyunca da cilt kırışıklarının tedavisinde kullanılan ve bilinen herhangi bir yan etkisi olmayan bir ilaç. Gummy Smile tedavisinde uygulanan botoksun da bu anlamda bir yan etkisi bulunmuyor. Bununla birlikte ancak doğru noktalara tecrübeli bir hekim tarafından uygulanması durumunda çiğneme veya konuşma ile ilgili yüz kasları etkilenmeyecek ve bu kasların fonksiyonlarında bozulma olmayacaktır. Tüm botoks işlemlerinde olduğu gibi botoks ile diş eti gülüşü (Gummy Smile) tedavisi yapmaya tek yetkili kişi hekimdir. Hekim dışı uygulamalarda komplikasyon riskinin artacağını lütfen unutmayın.

Gummy Smile Botoks kimlere uygulanmaz?

Hamile ve emziren kadınlara, uygulanacak bölgelerde cilt enfeksiyonu olanlara, kanser hastalarına, kanama bozukluklarına ve kas hastalıklarına sahip olanlara, ileri psikiyatrik bozukluklarda, kan sulandırıcı kullanılması gereken durumlarda uygulanmamalıdır. Bunun dışındaki kadın ve erkek her diş eti gülüşü (Gummy Smile) şikayeti olan hastaya botoks ile tedavi işlemi uygulanabilir.

Öte yandan Gummy Smile, kas problemleri dışında diş, diş eti, kısa üst dudak yapısı ve iskelet problemlerinden kaynaklanabilir. Bu nedenle bazen çözümler dişeti kısaltma ve bazı çene ameliyatları ya da diş hekimliği uygulamalarında olabilir. Hekim olarak hastayı inceler ve ona göre uygun tedavi yöntemi konusunda onu yönlendiririz.

Diş sıkmaya son veren ve yüzü incelten tedavi: Masseter Botoks

Çenemizin iki yanında bulunan çiğneme kaslarını tıp literatüründe ‘Masseter’ olarak adlandırırız ve sert şeyler çiğnemenin veya özellikle geceleri görülen stres kaynaklı diş sıkma hareketinin bir sonucu olarak bu kasların büyümesi, kişinin yüz şeklini ovalden kareye çevirebilir.

Masseter Botoks ise çiğneme kasına enjekte edilir. Burada amaç kasın zayıflamasını ve küçülmesini sağlamaktır. Masseter kasının içine enjekte edilen botoks sayesinde, kas eskisi kadar güçlü kasılamayacağı için genişlemesi mümkün olmaz ve zamanla hacmi geriler. Sonuçta ise yuvarlak ve kare yüz şekilleri incelerek üçgen, oval ya da kalp şekline dönüştürülebilir. Böylece cerrahi müdahale olmadan, kolay ve ağrısız bir şekilde daha belirgin bir çene çizgisi elde etmek mümkün olabilir. Uygulama aynı zamanda, çene kaslarını rahatlatarak yüzdeki genel gerginliği de azaltır. Böylece hastalar, stres ve diş sıkma sorunu için de fayda sağlamış olur.

Kimler Masseter Botoksu yaptırabilir?

Masseter Botoks, çenesindeki genişlik kemik yapısından değil de, kas kütlesinden kaynaklanan kişiler için uygun bir tedavi yöntemidir. Yani önce hastanın problemini hekim olarak analiz etmemiz gerekir. Çene çizgisinin belirsiz olması, kilo verilse dahi yüzün fazla yuvarlak ya da kare görünmesinden rahatsız olan kişilere uygulanır. Ayrıca diş sıkma tedavisinde oldukça etkilidir.

Bruksizm de dediğimiz diş sıkma problemi, baş ağrısının yanı sıra, çene eklemi bölgesinde ve bu bölgedeki ilgili kaslarda ağrı yaratır. Tedavi edilmediğinde çene eklem rahatsızlığına kadar ilerleyebilir. Ayrıca, ilerleyen dönemde dişler zarar görebilir ve boyları kısalabilir. Bu durumda dikey boyut denilen çene ucu ve burun arasındaki mesafe azalır ve yüz görüntüsünde estetik sorunlar oluşabilir.

Masseter Botoks’ta istenen etki ne zaman görülmeye başlar?

Masseter Botoks tedavisinde önce cilde lokal anestezik krem uygulanır. Sonrasında muayene ile Masseter kası işaretlenir. Kasın gücüne ve hacmine göre doz ayarlaması yapıldıktan sonra kasa botoks enjeksiyonu uygulanır. Yaklaşık 10 dakika süren işlem sonrasında günlük yaşantınıza hemen devam edebilirsiniz. Masseter Botoks uygulamasında ağrı ve sızı oluşmaz. Hasta hemen günlük yaşama devam edebilir.

Yüzde ortaya çıkan incelme 7 gün sonra başlar ve 3 hafta içinde etkisi maksimuma çıkar. Uygulamanın sonuçları vücudunuzun botoksu metabolize etme hızına bağlı olarak değişmekle birlikte, genellikle 4 ile 6 ay kadar sürebilir. Botoksun kas üzerindeki etkisini korumak için, işlem 4 veya 6 ay arayla tekrarlandığında, ihtiyacın büyük ölçüde azaldığı gözlemlenmiştir. Ancak birçok işlemde olduğu gibi bilinçsiz tekrarlardan kaçınmak ve hastada problem tekrarlandığı ölçüde tedaviye devam etmek yerinde olacaktır.

Masseter Botoks’ta iyileşme süreci nasıl ve yan etkisi var mı?

Masseter Botoks işleminde uygulanan botoks, ana çiğneme kaslarına yapılmadığı ve çiğneme kaslarının tümünü etkilemediği için, kişiler tedavi sonrasında çiğnemede veya yemek yemede güçlük veya ağrı yaşamaz. Ancak, sakız çiğnemek, fazlaca çerez ve sert et ürünleri tüketmek gibi yoğun çiğneme hareketleri, çene kaslarını tıpkı çene sıkma sorununda olduğu gibi zorlayacağı için, botoks her ne kadar bu kasları hareketini sınırlayan bir çözüm olsa da kişi bilinçli olarak kasları çalıştırıp zorlamaya girmemelidir.

Uygulama sonrası özel bir iyileşme sürecine gerek kalmaz. Kişi normal yaşantısına devam edebilir. Koruma amaçlı olarak, ilk gün yüzünüze temastan kaçınmanız, enjeksiyon uygulanan bölgeleri ovuşturmamanız, her hangi bir madde sürmemeniz tavsiye edilir.

Masseter Botoks, deneyimli bir uzman tarafından, botoksun hücresel ve moleküler mekanizması bilinerek, doğru doz ve zamanlamayla, doğru noktalara uygulandığı takdirde kesinlikle güvenli bir işlemdir. Gummy Smile Botoks’ta olduğu gibi Masseter Botoks da deneyimli ve uzman kişiler tarafından uygulanmadığı takdirde, enjeksiyonun yanlış kasları etkilemesi nedeniyle, geçici süreyle gülüş asimetrisine yol açabilir. Bununla birlikte, hamileler, emziren anneler, aktif diş ve deri enfeksiyonu olanlar ve genel sağlık durumunda bozukluk olan kişiler için tavsiye edilmez.

Kadınlar yüzde V şeklini neden daha çok tercih ediyor?

İdeal çene şekli kadınlar ile erkekler arasında büyük oranda farklılık gösterir. Erkeklerde kare yüz şekli güçlü bir ifade sağlarken, kadınlarda ince yüz şekli daha yumuşak ve estetik bir görünüm sağlar. Özellikle yuvarlak ya da kare tipi yüze sahip olan kadınlar, daha yumuşak ve çekici bir görünüme sahip olmak için Masseter Botoks’a başvuruyorlar.

Merkezimizde Gummy Smile ve Masseter Botoks uygulamalarının ‘önce-sonra’ görüntülerine https://www.instagram.com/ahubirolinternational/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Özgüvensiz gülüşe Gummy Smile , diş sıkmaya Masseter ile son verin!

Yorumlar kapalı.