PRP

featured

PRP uygulaması nedir?

Trombositten zengin plazma (platelet rich plazma), kanın PRP için özel tüpe alındıktan sonra santrifüj işleminden geçirilip, pıhtılaşma hücrelerinin konsantre hale getirilmesidir. Trombositlerin içerisimde platelet-derived growth factor (PDGF), transforming growth factor (TGF), platelet factor interleukin (IL), platelet-derived angiogenesis factor (PDAF), vascular endothelial growth factor (VEGF), epidermal growth factor (EGF), insulin-like growth factor …gibi değişik büyüme faktörleri bulunmaktadır. Bu konsantre solüsyonu istediğimiz hedef bölgeye enjeksiyon yolu ile uygulayarak tedaviyi amaçlamaktayız. Prp birçok farklı bölgeye uygulanabilir.  Leke tedavisinde, cilt canlandırma amacı ile, saç dökülmesinin tedavisinde tercih edilebilir. Sadece sac ve deri için değil eklem sağlığı için de sık kullanılan bir tedavi yöntemidir.

PRP uygulamasının saça faydası var mıdır?

Evet, saç dökülmesinin tedavisinde PRP oldukça başarılı bir tedavi yöntemidir.

PRP yapıldıktan sonra nelere dikkat edilmelidir?

PRP tedavisi tek seanslık bir uygulama değildir. Başlangıçta  ayda bir kez 3 seans, daha sonra üç ay ara ile devam tedavisi iyi olacaktır. Saça yapılan uygulamadan sonra 8 saat süre ile yıkanmaması uygun olur.

Cilde PRP yaptıranlar memnun mu?

Sağlık durumu, yaş, beslenme alışkanlığı, egzersiz alışkanlığı, kullanılan ilaçlar PRP etkinliğini değiştirebilir. Buna bağlı olarak hasta memnuniyeti kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Belirli ilaçlar, ağrı kesiciler, alkol prp etkinliğini azaltabilir. Asprin, antiinflamatuar ilaçlar ve kortikosteroid kullanımına işlemden 5 gün önce ara verilmesi uygun olacaktır.

PRP

Yorumlar kapalı.