Göz bölgesinin yanlarından kulak kenarına uzanan bölgeye şakak denir. Yaş alan kişilerde genellikle kaz ayakları olarak da bilinen şakak bölgesi kırışıklıkları ortaya çıkmaktadır. Bunun en büyük sebebi bu bölgedeki cildin dokusundaki incelmeler ve yer çekimi ile derinin üst üste binmesidir. Böylece çeşitli şekillerde kırışıklık ve çöküntüler meydana gelmektedir. Burada yaşanan hacim kaybını geri getirmek mümkündür. Yaşanan hacim kaybı şakak dolgusu ile telafi edilirse çöküntü ve kırışıklıklar giderilmiş, yaş alma belirtileri ortadan kaldırılmış olur.

Yüz kaslarımız sayesinde göz çevresinde gün içerisinde çok sayıda istemli ya da istemsiz hareketler yapmaktayız. Cildimiz yapılan bu hareketler karşısında zamanla hassaslaşıp incelir ve cilt altında hacim kaybı yaşanır. Şakak dolgu uygulaması sayesinde öncekinden daha genç bir dış görünüş kazandırılır.

Şakak dolgusu ile hacim kazandırmak için uygulanan dolgu maddeleri kırışıklıklar için ayrı çöküntüler için ayrıdır. Kırışıklıklar için uygulanan dolgu maddesine ince dolgu, çöküntüler için uygulanana ise kalın dolgu denir. Şakak dolgusu işleminden önce kan sulandırıcı besinlerden uzak durulması tavsiye edilir. Şakak dolgusu uygulanırken lokal anestezi yapılır. Bu sayede çok az bir acı hissi ile işlem tamamlanabilmektedir. İşlem yaklaşık yarım saat sürmektedir. İşlemden sonra yaklaşık 48 saat süren şişmeler oluşabilir. Yaklaşık 1 hafta spor yapılmaması ve aşırı sıcak ya da soğuk ile temasta bulunulmaması tavsiye edilir. Şakak dolgusunun etkisi yaklaşık 1 yıl sürer. 1 yıl sonra dolgu işlevini yitirmeye başlar ve uygulama tekrarı gerekebilir.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir