Varis Tedavisi

featured

Varis nedir?

Vücudumuzdaki toplardamarların genişlemesine varis adı verilmektedir. Tüm vücutta görülebilmekle birlikte en sık bacaklarda ortaya çıkar. Mavi, kırmızı, mor renkli kabariklik seklinde görülür. Derin damarlarda kanın geri dönüşümünü sağlayan kapakçıklar varisi olan kişilerde uygun şekilde çalışmaz.

Varis nedenleri nelerdir?

Varis oluşumunda genetik faktörler (aile öyküsü) etkili olur. Hareketsizlik, fazla ayakta durma, sürekli oturma, aşırı kilo, uzun süre topuklu ayakkabı giymek,  gebelik diğer rol oynayan faktörlerdir.

Varis ne zaman tehlikeli olur?

Varis, bacaklarda yüzeyel ve derin yerleşimli damarlarda ortaya çıkabilir. Yüzeyel olduğunda daha ince, kırmız renkli kılcal damar genişlemeleri şeklinde görülür. Bunlar daha sıklıkla kozmetik olarak sıkıntı yaratabilir.

Derin damarlarda genişleme olduğunda ise dışarıdan bakıldığında görülebilen kıvrımlı, kabarık mavi mor renkli kabarıklıklar görülmektedir. Agrı yapabilir, daha nadir olarak damar içi pıhtılaşma tetiklenebilir, tromboflebit(damarda enfeksiyon ) gelişebilir ve vücudun başka organlarına pıhtı atabilir. Varis olan bölgede deri renginde koyulaşma, kaşıntı ve yara da oluşabilir. Dolayısı ile özellikle derin damarlar genişlediğinde mutlaka kontrol ve tedavi gereklidir.

En kolay varis tedavisi nedir?

Varisin tipine bağlı olarak tedavi değişiklik gösterir. Yüzeyel damarlar genişlediğinde Nd-yag lazer ile tedavi edilebilir

Daha derin damarlar için mutlaka dopler usg ile inceleme yapılmalı, skleroterapi ya da cerrahi olarak tedavi uygulanabilir. Bu yöntemler kalp damar cerrahları tarafından uygulanmaktadır.

Varis tedavisi lazerle nasıl yapılır?

Yüzeyel damar genişlemeleri için nd yag lazer tedavisi oldukça iyi bir seçenek olmaktadır. Özellikle sonbahar ve kış ayları uygulama için uygundur. Soğuk hava üfleyen cihaz eşliğinde uygulama yapılır, işlem esnasında lazer epilasyona benzer bir acı hissedilebilir. İşlemden sonra damarlar daha belirgin, koyu renkli olur, iyileşme yaklaşık 3 hafta sürer. Bir ay sonra kişi yeniden görülerek 2. Seans uygulanır ve 1 yıl sonra tekrar değerlendirmek uygun olmaktadır. Lazer ile tedavi edilen damarlar vücut tarafında ortadan kaldırılır ve yerine bağ dokusu oluşmaktadır. İşlem sonrasında bazı kişilerde koyu leke kalabilir bu durumda ayrıca leke tedavisi eklenebilir.

Varis Tedavisi

Yorumlar kapalı.