Vitiligo Tedavisi

featured

Vitiligo tedavisi, cildin herhangi bir bölgesinde oluşan, beyaz lekelerle seyreden bir hastalık için yapılır. Lekeler, etkilenen bölgelerde pigment hücrelerinin kaybı ile oluşur. Hastalığın seyri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Lekeler uzun süre aynı şekil ve büyüklükte sabit kalabildiği gibi, kendiliğinden iyileşebilir veya hızla genişleyebilir. Yaz aylarında hastalıklı bölge koyulaşmadığı için, etraftaki sağlam deri koyulaştığından belirginlik artar.

Hastalık daha çok çocuk ve genç yaş grubunda görülür. Ailesinde vitiligo olan kişilerde bu hastalığın görülme riski 7-10 kat artar.

Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik faktörler, otoimmunite ve stresin hastalığın oluşumunda rol oynadığı düşünülmektedir. Diğer otoimmun hastalıklar vitilgoya eslik edebilir ( diyabet, pernisyoz anemi, hashimoto gibi ). Bazen kimyasal maddeler ile temas sonucunda ortaya çıkabilir, çamaşır suyu ile el üzerinde vitiligo tetiklenmesi gibi..
Hastalığın seyri kişiden kişiye farklılık gösterir. Sınırlı seyirde beyaz alan varsa iyileşme daha kolay olmaktadır.

Vitiligo tedavisi hastalığın yaygınlığına, aktivitesine, eslik eden hastalık varlığına, daha önce kullanılan tedavilere, cevaba göre değişiklik gösterir. Tedavisinin mutlaka deri hastalıkları uzmanı tarafından yapılması uygundur.

Tedavisinde güneş ışığından faydalanıldığı gibi; güneş ışığı yeni beyazlıkları da tetikleyebilir. Bu nedenle tedavinin doğru uygulanması, tedavi dışında dışarı çıkarken mutlaka yüksek faktör güneş kremi kullanılması uygun olmaktadır. Güneş kremi sürülmediğinde beyaz lekeler güneşte yoğun şekilde kırmızılaşır, deri kanseri gelimse riski taşımaktadır.

Vitiligo Tedavisi

Yorumlar kapalı.