Androgenetik alopesi erkek tipi saç dökülmesi

Saç-Dökülmesi-e1642411743489

Androgenetik Alopesi Nedir?

Sac dökülmesinin çok çesitli nedenleri vardır. Androgenetik Alopesi (AGA); kadın ve erkeklerde, androjen hormonları ve genetiğin etkisi ile ortaya çıkan, sık görülen bir  saç dökülmesi formudur. Erkeklerin yaklaşık yarısında, kadınların ise %20-25’inde görülür. Kadınlarda özellikle menapoz sonrasında görülme sıklığı artar. Saç dökülmenizin erkek tipi saç dökülmesi olup olmadığı mutlaka dermatoloji hekiminin muayenesi ile anlaşılacaktır. Özellikle kadınlarda yaşam kalitesini boza, psikolojik soruna yol açabilen bir problemdir.

Erkek tipi saç dökülmesi nasıl görünür?

Kadınlarda ve erkeklerde AGA  farklı klinik özellikler sergilemektedir. Erkeklerde alın köşeleri ve tepe bölgesinde, alın-saçlı deri çizgisinin geriye çekildiği görülür. Kadınlarda ise, alın-saçlı deri çizgisinde geri çekilme olmaksızın, yalnız tepe bölgesinde kısmi bir saç dökülmesi ile karşılaşılır. AGA’da  terminal saçlar giderek  minyatür saçlara dönüşür.

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi nasıl olmalıdır?

AGA’da  ideal tedavinin minyatürizasyon sürecini durdurarak hastaların kaybettikleri saçlarını geri kazanmalarını sağlamak olmasına karşın, şu an elimizde bulunan tedavi alternatifleri ile hastalara vaat edebileceğimiz en gerçekçi tedavi amacı, kaybettikleri saçlarını geri kazanmalarını sağlamaktan çok, saç dökülme hızını yavaşlatmaktır.

Biotin, vit b12, çinko, demir düzeyi, tiroid fonksiyon testleri, hormonal tetkikler mutlaka yapılmalıdır. Erkek tipi dökülme olsa da  eksikliğin mutlaka düzeltilmesi gerekmektedir.

Tedavide en önemli nokta sürekliliktir. Genetik faktörler etkili olduğundan 3- 6 ay değil, düzenli ve sürekli tedavi gerekmektedir.

Tedavide saç losyonları, ağızdan alınan anti androjen, hormon blokajı yapan ilaçlar, PRP, mezoterapi uygulanabilir.  Tedavi kişiye özeldir, herkesin ihtiyacı farklı olmaktadır.

Exit mobile version