Göz Altı Işık Dolgusu

featured

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

Göz altına hyaluronik asit kullanarak yapılan bir uygulamadır. Özellikle yıllar içerisinde göz altında meydana gelen çöküklüğün giderilmesi amacı ile uygulanır. Göz altında hacim kaybı olduğunda daha yorgun bir ifade ortaya çıkar.  Alttaki damarlar daha belirgin hale gelir, göz altında mor, kırmızı renk değişikliği oluşur. Bu bölgeye yapılacak dolgu uygulaması meydana gelen bu değişikliğin hafifletilmesini sağlar. Bu bölgeye kullanılacak dolgunun daha düşük molekül ağırlıklı olması gerekmektedir. Göz altı ışık dolgusu için kullanılan dolgunun içerisinde hyaluronik asite ek olarak 8 aminoasit, 3 antioksidan, 2 mineral, 1 vitamin ve lokal anestezik bulunmaktadır. Göz altı volüm kaybından kaynaklanan kararmanın giderilmesi ve hastaya daha dinlenmiş, daha gençleşmiş bir görünüm vermek için uygulanır. Işık dolgusu çok revaçta olmasına rağmen çok sıkça problemle karşılaşılabilecek bir işlemdir. Doğru urun secimi yapılmaması, yanlış doz uygulanması yada doğru methodla uygulama yapılmaması hastaya faydasından çok sıkıntı yaratabilir. Hastanın bu tedaviye secimi ve uygulama dozu önemlidir. Bazı hastalarda uygulamadan 3-4 ay sonra ikinci bir uygulama gerekebilir. İşlem 20 dakika sürer ve yaklaşık 18-24 ay kadar kalıcılığı olabilir.

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Uygulama ucu künt, delici olmayan kanül adı verilen ince uzun bir alet ile yapılır. Tek noktadan anestezi uygulanır ve buradan giriş yapılarak dolgu göz altına uygulanır. Işlem yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Göz Altı Işık Dolgusunun Yan Etkisi Var mı?

İşlem sonrası enjeksiyon yapılan bölgede morarma, ödem gelişebilir.  Kanul ile yapilan uygulamada morluk olasiligi daha dusuk olmaktadir. Uygulama esnasinda yogun, sert dolgu  kullanımından, fazla dolgu kullanarak düzeltmeden kaçınmak gerekir;

Zaman içerisinde hyaluronik asit su tutacagi icin volüm artısı olacaktır, Eger fazla dolgu uygulanirsa dışarıdan belirgin, mavi refle veren bir şişliğe neden olabilir. Bu gibi durumda hyaluronidaz enzimi ile dolguyu eritmek gerekebilir.

Göz Altı Işık Dolgusu Uygulandiktan Sonra Etkisi Hemen Görülür Mu?

Göz altı dolgu uygulamasında islemin hemen sonrasinda bir fark gorulmekle birlikte; tedavinin sonucu tam olarak 3 hafta sonrasında görülmektedir. İşlem sonrasi  normal günlük aktiviteye ( makyaj yapma, spor) devam edilebilir.

Göz Altı Işık Dolgusu Ne Sıklıkla Uygulanır?

12-18 ay ara ile uygulanması uygun olmaktadır. Bazı kişilerde yapılan dolgu daha geç eridiği için daha uzun surede tekrarı yapılabilir.

Bazı hastalarda tek seans yeterli olmaz ise yapılan ilk seanstan bir süre sonra bir miktar daha rötuş uygulaması yapılabilir. Yavas yavas temkinli sekilde doldurmak daha guvenli olmaktadir.

Göz Altı Işık Dolgusu

Yorumlar kapalı.