Akne Rozasea

featured

Akne Rozasea nedir?

Gül hastalığı olarak da bilinen  Akne Rozasea yüzde kırmızılık, kılcal damarlarda belirginleşme ve iltihaplanma ile karakterizedir.

Akne Rozasea hangi bölgelerde görülür?

Özellikle yüzde burun, yanaklar, alın ve çene bölgesinde görülür

Akne Rozasea klinik bulgular nelerdir?

Başlangıçta kılcal damarlarda belirginleşme ve kırmızılık vardır, giderek şiddetlenir. Ardından iltihaplı noktalar oluşur. Sivilceye benzer fakat siyah noktalar yoktur.  Özellikle erkeklerde rinofima adı verilen burunda şekil bozukluğuna yol açar

Akne Rozasea kimlerde görülür?

En sık acık tenli, renkli gözlü, kadın ve erkeklerde, orta yaş sonrasında ortaya çıkar.

Akne Rozasea oluşma nedeni nedir?

Rozaseanın ortaya cıkış nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte sıklıkla ailede benzer yakınmaları olan kişiler mevcuttur.

Yüzde yağlı bölgelerde kıl köklerinde demodex adı verilen bir parazit mevcuttur, rozaseası olan kişilerde bu parazitin yoğunluğu genellikle artmış olarak bulunur. Oluşumunda rol oynadığı tespit edilmiştir.

Akne Rozasea tetikleyen faktörler nelerdir?

Hastalık yaz aylarında güneşli havalarda aktive olur. Bazı kişiler yazın azaldığını söylese de aslında bronzluk nedeni ile kırmızılığın kamufle olmasındandır. Bronzluk azaldığında kırmızılık çok daha şiddetle belirgin hala gelir.

Alkollu içecekler, mayalı gıdalar, stres, sauna, hamam, sıcak su ile yıkama, egzersiz damarsal genislemeye neden olarak hastalığın siddetlenmesine neden olur.

Akne Rozasea tedavisi

Akne Rozasea tedavisinde nelere dikkat edilmelidir?

Akne Rozasea olan bir kişi mutlaka hassas, kırmızı ciltler için özel olarak üretilen dermokozmetik ürünlerden bir temizleyici, nemlendirici tercih etmelidir. Yaz-kış mutlaka yüksek güneş koruma faktörlü krem kullanması gerekmektedir.

Akne Rozasea nasıl tedavi edilir?

Akne Rozasea tedavinin şekline hastanın kliniğine göre mutlaka deri hastalıkları uzmanı karar vermelidir. Aynı kişide farklı zamanlarda farklı klinik bulgular ortaya çıkabilir.

Akne Rozasea tedavisinde lazerin rolü nedir?

Tedavinin kalıcı olması açısından lazer tedavisi oldukça faydalıdır.

Farklı dalga boylarında lazerler kombinasyon şeklinde uygulanabilir. Kırmızılığın azalmasını, damar genişlemesinin kaybolmasını sağlamaktadır. Uygulanacak seans sayısı lazerin tipi ve hastalığın şiddetine göre değişiklik gösterir.

Akne Rozasea

Yorumlar kapalı.