Erkekleri genç ve fit yapan 7 dermatolojik tedavi

featured

Geç yaşlanmanın, fit ve dinç kalmanın, günümüzde ağırlıkla kadınlara yönelik bir ihtiyaç ve ilgi alanı olduğu algısı yaygınsa da özellikle son yıllarda erkeklerin de aynı amaçlarla dermatolojik tedavi yöntemlerine başvurduğunu gözlemliyoruz. Günümüz iş yaşamının kadınlar kadar erkeklere yüklediği ‘geç yaşlara kadar mesleğini yapabilme’, ‘genç ve dinamik’ olma beklentisi, erkekleri daha çok kendilerine bakmaları yönünde harekete geçirdi.

Son 5 yılda dermatolojide yaşanan teknolojik gelişmelerin daha kısa seanslarla, acısız ve ameliyatsız uygulamaları gündeme getirmesi ise erkeklerin bu konuya olan eğilimini yükseltti. Bugün artık çok kısa süren seanslarla kliniğimizden mutlu ve kendine güvenerek ayrılan pek çok erkek hastamız mevcut bulunuyor. Peki erkeklerin bu konudaki hassasiyetleri neler ve en çok yöneldikleri dermatolojik uygulamalar hangileri, şöyle aktarabilirim:

Erkeklerin yaşlanma belirtilerini azaltırken çok göze batmak istemediklerini, özellikle erkeksi ifadelerini kaybetmeden, estetik yaptırdıkları algısını oluşturmadan doğal uygulamalara yöneldiğini görüyoruz. Bugünkü teknolojiyle ve uzman hekimler tarafından uygun doz kullanılarak uygulanan tedaviler, erkek hastaların bu ihtiyaçlarını önemli ölçüde karşılıyor. Erkek hastalarımızın en çok tercih ettiği uygulamaları, botoks, dolgu, lazer epilasyon, saç mezoterapisi, bölgesel incelme, antiaging ve dermapen gibi cilt uygulamaları olarak sıralayabiliriz.

  • ‘Botoks’ erkeksi ifadeyi bozmayacak şekilde yapılıyor

Genellikle alın kırışıklığını kaşlar arasındaki dikey kaş çatma çizgilerini ve kaz ayağı denen çizgileri yok etmede kullanılan botoks, artık erkeklerde de oldukça popüler ve en sık tercih edilen uygulama olarak öne çıkıyor. ‘Brotox’ olarak adlandırılan erkeklere özel botoks tedavisi, kadınlardan farklı olarak alın bölgesi, göz altı torbalanması ve gülme kaslarına uygulanıyor. Burada dikkat ettiğimiz nokta ise yüzdeki erkeksi ifadeyi koruyacak şekilde planlayarak uygulamamızdır. Brotox uygulamasının her erkeğin karakteristik yüz yapısı ve yüz ifadelerine göre özel olarak planlanması gerekmektedir.

Mimiklerde donma, yüzde şaşkın ve komple gergin bir ifade oluşturulmaması çok önemlidir. 10-15 dakika gibi kısa sürede gerçekleştirilebilen botoks işleminden sonra hastalar günlük yaşamlarına kolaylıkla devam edebilir. Alanında uzman hekimler tarafından yapıldığında hiçbir şekilde botoks belirtisi olmadan, doğal, sağlıklı, fit ve enerjik bir görünüme sahip olunabilir.

Burada hatırlatmak isterim ki, botoks bugün sadece kırışık gidermede kullanılmıyor, tıbbi birçok tedavide kullanılıyor. Migren ağrısına neden olan noktalara yapılan enjeksiyonla ağrıların sıklığı ve yoğunluğu kontrol edilebiliyor. Terleme tedavisinde de özellikle erkekler koltuk altı ve avuç içi bölgesi için botoks yaptırmayı tercih ediyor. Uyurken dişlerini sıkan ve gıcırdatan hastalar için de botoks tedavisi uygulanıyor. Çene köşesine enjekte edilen enjeksiyonla çiğneme kasları gevşetiliyor. Bu tür tedavilerde de botoks kullanılıyor olması erkeklerdeki önyargıyı kırmaya ve botoks tedavilerine olan güvenin artmasını sağlıyor.

  • Yüzde asimetri varsa ‘dolguyla’ düzeltilebiliyor

Mimikler sırasında oluşan çizgiler botoks tedavisi ile giderilebilirken, yerleşmiş çizgiler için dolgu uygulamaları gerekebilmektedir. Dolgu maddeleri cildin içine veya derinlerine enjekte edilir, suyu çeker ve cilde hacmini geri kazandırırlar. Erkeklerde hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri, genelde kırışıklıkları gidermek ve yüzdeki hacmi arttırıp düzenlemek için kullanılıyor. Dolgular, en az acıyla 30 dakika veya daha kısa sürede rahatlıkla yapılabiliyor. Daha erkeksi güçlü, keskin elmacık kemikleri ve çene hatta çene hattı dolgu uygulaması ile elde edilebiliyor. Dolgu uygulamaları aynı zamanda dudakların dolgunlaştırılması, çene hatlarının belirginleştirilmesi, asimetrilerin düzeltilmesi ve hatta uygun hastalarda burun estetiği amacıyla da kullanılmaktadır. Hemen günlük yaşantıya dönülebilmesi uygulamanın avantajlarından biri.

  • Acısız, soğutmalı lazer epilasyon: Soprano Platinum

Erkeklerde kaş arası, kulak, burun içi, göğüs, sırt gibi bölgelere uyguladığımız lazer epilasyon, yüz, göğüs veya sırt gibi bölgelerdeki istenmeyen tüylerin giderilmesi için hızlı ve etkili bir çözüm sunar. Lazer epilasyonun etkili olması için birden fazla kez, genellikle erkeklerde 8-12 kez gerçekleştirilmesi gerekir. Yaklaşık 30-60 dakika süren uygulama sonrası hasta günlük hayatına devam edebilir.

Epilasyon olarak dermatolojik tedavi için Soprano Platinum Ice Plus soğutma sitemine sahip olmasıyla hastalarımızın acı hissini minimize ediyor. Bu gelişmiş soğutma sistemi cildi tüm uygulama boyunca soğutur, serinletir ve yan etki riskini minimuma düşürür. Lazer epilasyon seanslarının masaj konforunda geçmesini sağlayan bu sistem neredeyse tamamen ağrısızdır.

  • Dökülen saçlar için çözüm ‘saç mezoterapisi ve PRP’

Saç mezoterapisi, erkeklerin en önemli problemlerinin başında gelen saç dökülmesinde oldukça sık kullanılan, etkili bir tedavi yöntemidir. Saç mezoterapisi saçın sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi için gerekli olan vitamin, antioksidan, mineral ve dolaşım düzenleyici maddelerin mikro iğneler ile saçlı deriye doğrudan enjekte edilmesi yöntemidir. Ürünler yaklaşık olarak 1 cm aralıklarla saçlı deriye enjekte edilmektedir. İşlem öncesinde anestezik krem uygulanabilir, bu sayede uygulama sırasında yoğun bir acı, ağrı hissedilmemektedir. İşlem öncesinde saçlı deri antiseptik solusyon ile temizlenir, bu nedenle işlem bitiminde saç ıslak olacaktır. En az 8 saat saçın yıkanmaması uygundur. Bu nedenle toplantı, davet planı varsa o gün uygulama uygun değildir.

 

Ortalama 15 gün ara ile  6-8 seans olarak yapılması gereken saç mezoterapisi, her yıl bir kür şeklinde uygulanabilir. Bazen aylık destek şeklinde de tedaviye devam edilebilir. Bu sayede saç dökülmeleri durdurulmakta ve yeni daha güçlü saçların çıkması sağlanmaktadır. İlk seansından itibaren farklılık hissedilen saç mezoterapisi, saç dökülmesini durdurur, tamamen kellik olan bölgede ise yeniden saç çıkması mümkün değildir. Saç PRP (Platelet Rich Plasma) uygulaması ise kanda bulunan trombosit denen onarıcı hücre bakımından zengin plasmanın saç derisine uygulanmasıdır. Hastanın kendi kanından elde edilen trombosit bakımından zengin serum saç dökülmesinin yoğun olarak yaşandığı bölgeye enjekte edilir.

 

  • Meşgul erkekler için öğle arasında ameliyatsız anti-aging: Clearlift

‘Öğle tatilinde, ağrısız acısız yüz gençleştirme tekniği’ olarak da nitelendirilen ClearLift Lazer, ameliyatsız yüz gençleştirmede kullanılan bir lazer teknolojisi ve bu yönüyle yoğun çalışan erkek hastalarımız için de uygun olan bir tedavi… Derinin alt dokularında gerçekleşen ClearLift Lazer, ciltte yüzeyindeki epidermise zarar vermeden işlem yapılan bölgede binlerce gözle görülemeyecek kadar minik, mikroskobik delikler açarak kontrollü bir onarım ve kolajen üretimi sağlar. Derinin 3 mm altına kadar ısı verdiği için uygulamadan önce bölgeyi uyuşturmak gerekmez ve cildin onarımı üst yüzeye zarar vermeden gerçekleşir. Uygulamalar yaklaşık 20 dakika sürer. Uygulama sırasında sadece sıcaklık hissi algılanır. Tedavi çok hızlıdır ve hemen normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Uygulamadan önce bir ön hazırlığa ya da anesteziye gerek yoktur.

  • Göbekte 10 dakikada bölgesel incelme Onda ile mümkün

Özellikle bel ve göbek bölgesinde biriken yağlardan şikâyetçi olan erkek hastalarımız için Onda Soğuk Dalga Terapisi ile bölgesel incelme sağlayarak çözüm buluyoruz. Onda, yüksek frekanstaki elektromanyetik dalgaları kullanıp ilk uygulamadan itibaren yağ hücrelerini tahrip ederek, onları güvenli ve ameliyatsız olarak küçültebilen tek sistem. Piyasadaki tüm cihazlar deriyi üstten ısıtarak sıcaklığı alt katmanlara iletir.

Onda ise derindeki yağ hücrelerini direkt ısıtır. Uygulamada hedef nokta, sadece iki dakika içinde 50-55°C arası sıcaklığa ulaşmaktadır ve bu sayede derinin üst katmanlarında ciddi bir kayıp yaşamadan hedefe ulaştığı için seanslar 10 dakika gibi kısa süre alabilmektedir. Özel bir teknoloji ile üretilmiş başlık içerisindeki soğutma sistemi sayesinde tedavi uygulanan kişi ağrı veya acı hissetmemektedir.

  • Kimyasal peeling, dermapen erkek cildini de yeniliyor

Kimyasal peeling, cilt tonu ve dokusunu iyileştirmek için cilt hücrelerinin en üst katmanını soyan bir kozmetik yüz uygulamasıdır. Yaklaşık 30 dakika süren kimyasal peelingte cilt tahrişi ve kızarıklık en sık görülen yan etkilerdir ancak genellikle 24 saatten daha az sürer. Dermapen ve leke tedavileri yine kliniğinizde cilt sorunları olan erkek hastalarımıza uyguladığımız tedaviler arasında yer alıyor.

Örneğin dermapen, ucunda çok sayıda milimetrik iğne bulunan bir cihazla, cilt yüzeyinde yüzlerce mikroskopik kanal açan, böylece cildin kendi, doğal iyileşme mekanizmasını başlatan mikro iğneleme yöntemidir. Açılan bu kanalların her biri deride bir yara gibi algılanır. Cilt bu yaraları kapatmak için o bölgede kan dolaşımını artırıp, çeşitli büyüme faktörleri salgılayarak kendini onarmaya çalışır.

Erkekleri genç ve fit yapan 7 dermatolojik tedavi

Yorumlar kapalı.