Saç Dökülmesi Telogen Effluvium

featured

Telogen Effluvium nedir?

Telogen effluvium (saç dökülmesi); anormal kıl siklusuna bağlı olarak telogen evresindeki kılların kaybı, katagen evresindeki kıllarda artışla ile giden skatrisyel olmayan bir saç dökülme şeklidir. Tipik olarak günde 100-telogen saç kaybı ile karakterizedir. Eğer süreç 6 aydan kısa ise bu durum akut telogen effluvium, eğer 6 aydan uzun ise kronik telogen effluvium olarak isimlendirilir.

Sağlıklı, canlı ve parlak görünen saçlar vücudumuzun aynası olarak kabul edilir. Kadınların ve erkeklerin ortak problemi olan saç dökülmesi yoğun yaşanan dönemlerde can sıkıcı hale gelebiliyor.

Telogen effluvium çok çeşitli nedenleri vardır:

1) Mevsimsel olabilir. Özellikle bahar aylarında normalden daha fazla dökülebilir.

2) Kullanmakta olduğumuz ilaçlar; antidepresan, hormonal haplar saç dökülmesine neden olabilir.

3) Sahip olduğumuz bazı kronik hastalıklar; tiroid bozukluğu ve anemi saç dökülmesini tetikleyebilir.

4) Stres saçımızın dökülmesine neden olan önemli faktörlerden bir tanesidir. Genellikle yaşadığımız stresli olaylardan geçirdiğimiz hastalıklardan üç ya da dört ay sonra saçımızda yoğun bir dökülme görebiliriz.

5) Gebelikten üç veya dört ay sonra saç dökülmesinin görülmesi fizyolojiktir. Bazen bu süreç uzayabilir. Kronik hale gelmeden tedavi edilmesi uygun olacaktır.

6) Genetik faktörler saç dökülesinde önemli bir role sahiptir, aile hikayesi burada çok önemlidir.

Telogen effluvium tedavisinye nasıl karar verilir

Saç dökülmesinden şikayetçi olan kişilerde mutlaka kan analizi yaparak bunu tetikleyen bir hastalık var mı diye araştırmak gerekmektedir.

Demir , Biotin, B12 vitamini, folik asit, D vitamini, çinko ve  tiroid hormonlari saçımız için önemli olan maddelerdir.

Saç dökülmesinde tedavi mutlaka kişiye özel olmalıdır.

Öncelikle vücudumuzda eksik olan maddelerin yerine konması gerekir.

Altta yatan bir hastalık varsa mutlaka bunun tedavisi sağlanmalıdır.

Nedene yönelik vitamin tedavisi, hormonal ilaçlar  ya da  saça uygulanabilecek losyonlar başlıca kullandığımız tedavi alternatifleridir.

Bunun yanı sıra deri içerisine Mezoterapi olarak adlandırılan çeşitli vitaminlerin uygulanması oldukça iyi sonuç verecektir. Trombositten zengin plazma uygulaması saç dökülmesinde iyi sonuç veren başka bir tedavi şeklidir. Tedavi iki ya da dört hafta aralıklarla olabilir. Saçın yapısına göre seanslar 3 ya da 6 seans olarak değişebilir. 6 ayda bir ise idame tedavi ile etkinliğin devamı sağlanır.

Kimi zaman bizi saçımızı taramaya ve tarağa bakmaya bile korkar hale getiren saç dökülmesi, çözümü olmayan bir sorun değildir. Bu nedenle sizi korkutmamalı. Yukarıda bahsettiğim saç mezoterapisi gibi tedavilerle saç dökülmesine son vererek, saçlarınıza sağlık kazandırabilirsiniz.

Saç Dökülmesi Telogen Effluvium

Yorumlar kapalı.