Akne İzi Tedavisi

featured

Sivilce izi kişiler için oldukça rahatsızlık yaratan bir durumdur. Özellikle ergenlik döneminde psikososyal stres kaynağıdır. Her yeni çıkan lezyonun iz bırakma olasılığı bulunduğundan sivilce izi tedavisi öncesinde aktif sivilcelerin tamamen iyileşmesi daha uygun olmaktadır.

Sivilce izi lezyonların derin yerleşimli olması ve derinin alt tabakasında hasar yaratması sebebi ile oluşur. En önemli nokta iz kalmamasını sağlamaktır. Bunun için sivilce ortaya çıkmaya başladığında erken dönemde deri hastalıkları uzmanı tarafından uygun tedavi ile tedavi edilmelidir.

Sivilce izi tipleri nelerdir?

Sivilce izi tedavisine başlamadan önce izin hangi tipte olduğunu belirlemek önemlidir çünkü uygulanacak tedaviye buna göre karar verilir. İzlerin büyük çoğunluğu atrofik (deriden çökük) izlerdir. Hipertrofik (deri yüzeyinden kabarık) izler genellikle koyu tenli kişilerde özellikle gövdede yerleşim gösterir.

  • Sivilce izi tedavisinde enjeksiyon uygulamaları (Plateletten zengin plazma, kollajen enjeksiyonu, hyaluronik asit )

Enjeksiyon uygulamaları deri altında kollajen sentezini arttırmaya yöneliktir. Akne izi tedavisinde özellikle fraksiyonel lazer, mikroiğneleme gibi tedaviler ile kombine kullanıldığında daha başarılı sonuç vermektedir.

·        Sivilce izi tedavisi mikroiğneleme

Özellikle hafif şiddette akne izlerinde oldukça başarılı bir tedavi şeklidir. İşlem öncesi anestezik krem uygulanır böylece acı hissi olmaz. Mikroiğneleme kalem şeklinde ucunda 6-9 adet iğne bulunan bir cihazla yapılır. İz olan bölge üzerinde bu kalem gezdirildikçe deri altında mikrohasar oluşur. İşlem sonrası kırmızılık birkaç gün devam eder kabuklanma minimaldir. Fraksiyonel lazer uygulamalarına göre daha hafif düzeyde bir uygulama olup özellikle yüzeyel, kırmızı renkli akne izlerinde oldukça başarılıdır. Tedavi aralıkları 3-4 haftadır. Mikroiğneleme uygulaması ile birlikte hyaluronik asit de aynı seansda uygulanabilir. Böylece iyileşme yüzdesi daha yüksek olur.

·        Sivilce izi tedavisi fraksiyonel lazerler (Co2, Er)

Fraksiyonel lazerler ile deri altında mikro hasar oluşturulur.  Atış yapılan alan hasarlanır yanında sağlam doku bulunur, bu şekilde hasarlanan doku iyileşirken izde de iyileşme olmaktadır. İşlem öncesi anestezik krem sürülür 30 dakika beklendikten sonra uygulama yapılır. Uygulama esnasında soğuk hava da uygulandığı için acı hissi minimal olur. Uygulama sonrası iyileşme suresi değişmekle birlikte ortalama 5 gün süre ile kırmızılık, kabuklanma olacağı için onarıcı krem sürülmesi gereklidir.  Tedavi sonrası mutlaka güneş koruyucu kullanılmalıdır. Seans aralıkları yaklaşık 8- 10 haftadır. Tekrarlanan lazer uygulaması, lazer uygulamaları arasında kollajen enjeksiyonu uygulanması tedavi başarısını arttıracaktır.

·        Sivilce izi tedavisi triklor asetik asit uygulaması (TCA)

Özellikle küçük, derin atrofik izlerde kullanımı uygundur. Yuksek konsantrasyonda TCA lokal olarak iz içerisinde uygulanır. Tekrarlayan uygulama gerekebilir, seans aralıkları 4-6 hafta olmaktadır.

·        Sivilce izi tedavisinde subsizyon

Deriden çökük, yaygın, deri altına yapışmış izlerin tedavisinde kullanılan bir uygulamadır. Özel iğneler aracılığı ile fibrotik bantların kesilmesi esasına dayanır. Aynı seansta hyaluronik asit ile dolgu uygulanması başarı yüzdesini arttırır.

Bu tedavilerin hangisinin uygun olduğu, hangi sırayla uygulanması gerektiği dermatoloji hekiminin değerlendirmesi ile belirlenecektir.

Sivilce izi tedavisi mutlaka kişiye özel planlanmalıdır. Sivilce izi tedavisinde tek bir tedavi yöntemi ile tek uygulamada mutlak başarı sağlamak mümkün değildir. Kombine tedaviler daha başarılı sonuç vermektedir.

Akne İzi Tedavisi

Yorumlar kapalı.